Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,

Am nevoie de o parere avizata in urmatoarea situatie :

Bunica a decedat in ianuarie 2004, si are un singur copil, pe tatal meu. Nu au fost facute demersurile legale pentru ca tata sa devina si legal mostenitor (titlul de proprietate este pe numele bunicei).
As vrea sa va intreb daca eu il pot reprezenta pe tatal meu in aceste demersuri legale, pe baza de procura notariala. Mentionez ca el este plecat din tara si nu se poate ocupa personal. (dar cred ca poate merge la consulat in Spania sa o obtina).
De asemenea, as dori sa va intreb si costurile estimative ale procedurii si cat dureaza efectiv pana va avea certificatul de mostenitor.

Ma intereseaza foarte mult pentru ca doresc sa obtin fonduri europene (utilizand acel teren detinut de bunica) si nu am cum altfel, daca nu am un contract incheiat de proprietarul ( dar in cazul meu proprietara, bunica, a decedat).

Va multumesc si sper sa existe o solutie cat mai rapida! :)

~ Conținut șters la cerere ~
deci se poate cu procura notariala!
multumesc mult!
Buna ziua, puteti sa il reprezentati pe tatal dumneavoastra la succesiune in baza unei procuri autentificate la Consulatul Romaniei (atentie, nu si la consulatul onorific). Succesiunea dureaza cateva zile, in general.
Mergeti cu actele la un notar sa va spuna ce e de facut.
Succes!
multumesc mult pentru raspuns!
Trebuie neaparat la Consultatul Romaniei in Spania? nu poate merge la un notar public acolo si sa o traduc eu aici? Din cate stiu consulat este la Bilbao.