avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Legat de trecerea frontierei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Legat de trecerea frontierei

Bună ziua, am și eu o întrebare pentru dumneavoastră.
Am un prieten din Ecuador, rezident in Spania, lucrează legal în Spania... și vrea ca de sărbători să viziteze România. Are nevoie de viză, ceva de genul ăsta? Acte necesare, etc.. ? El este ecuadorian, trăiește în Spania și vrea să vină în România...
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 19:47, 15 Noiembrie 2016
Pentru Ecuador Nu este necesară viza pentru o perioadă de 90 zile .
pai eu nu plec nicaieri, e ecuadorian, locuieste in Spania si vrea sa vina in Romania, are nevoie de viza? de alte acte.. ??
ma ajuta cineva, va rog mult..
[ link extern ]
[ link extern ]
Consulate generale
Consulatul General al României la Barcelona
Consulatul General al României la Sevilla
Consulatul General al României la Bilbao
Consulate
Viceconsulatul României la Almeria
Consulatul României la Castellon de la Plana
Consulatul României la Ciudad Real
Consulatul României la Zaragoza
Sa mearga la una dintre ele si sa ceara o viza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura de a parasi tara cu copilul sotul meu este plecat in spania iar eu cu copilul sunt in romania se poate ca el sa imi trimita procura din spania pentru a putea ca eu cu copilul sa ne la ... (vezi toată discuția)
Succesiune diane83 diane83 Buna ziua, Am nevoie de o parere avizata in urmatoarea situatie : Bunica a decedat in ianuarie 2004, si are un singur copil, pe tatal meu. ... (vezi toată discuția)
Procura minor Nearlygoods Nearlygoods Salut asi dori sa plec in spania insotit de tata mama este acolo din cate stiu trebuie sa imi trimita procura de acolo aici asi dori sa stiu daca poate face ... (vezi toată discuția)