Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Ore lucrate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Ore lucrate

Un salariat lucreaza in ture. CUM SE FACE PONTAJUL SI CATE ORE II TREC IN STATUL DE PLATA tinand cont ca el lucreaza toata luna care are 168 ore lucratoare dar el efectiv nu a lucrat decat 160. Are un salariu de 1000 lei brut pentru care ar trebui sa ia 741 net. Orele de noapte se acorda, nu este o problema. I se diminueaza salariul?

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Aveti doua variante:
1. pontati 160 de ore, salariatul pierde la salar valoarea a 8 ore nelucrate in luna
2. pontati 168 ore, iar in lunile urmatoare, cand va efectua ore suplimentare, pontati cu 8 ore mai putin (trebuie sa tineti evidenta "datoriilor" la ore).

Codul muncii:

ART. 122
(1) Munca suplimentarã se compenseazã prin ore libere plãtite în urmãtoarele 60 de zile calendaristice dupã efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiazã de salariul corespunzãtor pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) În perioadele de reducere a activitãţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plãtite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în urmãtoarele 12 luni.