Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie Handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie Handicap

Mama mea are boala profesionala silicoza gradul 3,se incadreaza la pensie de handicap?Si daca se incadreaza,ce acte trebuie ? Multumesc
!

1. Nu exista pensie de handicap ci ori pensie de invaliditate ori indemnizatie de handicap.

2. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.
- Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

3. - Pentru indemnizatia de handicap sa se adreseze Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (DGASPC) din judetul respectiv pentru a i se stabili gradul de handicap.
- Si in acest caz tot de la medicul de familie trebuie sa inceapa.

4. Poate cumula pensia de invaliditate ci indemnizatia de handicap.