Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stabilire salariu de baza pt personal contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stabilire salariu de baza pt personal contractual

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare din domeniul salarizarii bugetare:
Salariul de baza al personalului contractual intr-o unitate bugetara se modifica (creste) in cazul in care nota obtinuta la evaluarea profesionala pe 2008 este mai mare decat in 2007 (adica a obtinut 29 de pct fata de 28 pct in 2007)? Limitele salariului de baza sunt cele prevazute de Ord.10/2008 care pana acum nu s-a modificat.
Este de asteptat ca in cursul lui 2009 sa se modifice si limitele salariului de baza asa cum s-a mai intamplat.
In acest caz de cate ori se modifica salariul de baza?
Dupa parerea mea se modifica anual in ianuarie in functie de rezultatul evaluarii si apoi de cate ori se hotareste prin act normativ.
Va rog sa ma ajutati si cu mentionarea cadrului normativ care stabileste metodologia respectiva?
Stabilirea salariului de baza nu se face pe baza notei la evaluarea profesionala anuala. Nici nu este clar din enuntul dvs. ce ar reprezenta cele 29 de puncte, cand de fapt evaluarea are ca rezultat acordarea unui calificativ care poate fi "foarte bine", "bine", "satisfacator" si "nesatisfacator".
Limitele salariului sunt intr-adevar stabilite prin OG 10, incadrarea in aceste limite fiind insa la latitudinea angajatorului. Desigur, acesta trebuie sa tina cont si de rezultatele profesionale si de calificativul obtinut la evaluare, dar nu veti putea forta angajatorul sa faca o incadrare mai aproape de limita superioara pe motivul obtinerii unui anumit punctaj la evaluare.
Salariul se poate modifica ori de cate ori angajatorul considera justificata aceasta modificare, fara a se putea insa depasi limitele minime si maxime stabilite prin actele normative in vigoare (in speta OG 10/2008)
Buna ziua! Lucrez intr-o institutie publica iar salarizarea se face dupa OG 10/2008 privind salarizarea personalului contractual. Mai exact intr-un muzeu judetean. Sunt incadrata ca economist I de doi ani si mi s/a spus ca anul acesta nu se pot face gradatii decat pentru posturile unice (treapta superioara pentru postul meu este de economist I A). Sunt post unic, dar nimic. As dori sa stiu daca intr/adevar anul acesta nu se pot face gradatii pentru nimeni?
Si inca un lucru - am un coleg care este incadrat (de un an) pe postul de muzeograf debutant cu un salariu de incadrare de 565 lei (aproximativ). I s-a spus ca anul acesta va ramane tot debutant pentru ca nu se fac gradatii. Tot la fel ca mie. Respectivul are un salariu net de 495 lei. Se poate trai cu acesti bani? Chiar nu se poate face nimic? De ce la bugetari incadrarea pt. debutanti este sub salariul minim pe economie? E drept?
Cristinabv a scris:

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare din domeniul salarizarii bugetare:
Salariul de baza al personalului contractual intr-o unitate bugetara se modifica (creste) in cazul in care nota obtinuta la evaluarea profesionala pe 2008 este mai mare decat in 2007 (adica a obtinut 29 de pct fata de 28 pct in 2007)? Limitele salariului de baza sunt cele prevazute de Ord.10/2008 care pana acum nu s-a modificat.
Este de asteptat ca in cursul lui 2009 sa se modifice si limitele salariului de baza asa cum s-a mai intamplat.
In acest caz de cate ori se modifica salariul de baza?
Dupa parerea mea se modifica anual in ianuarie in functie de rezultatul evaluarii si apoi de cate ori se hotareste prin act normativ.
Va rog sa ma ajutati si cu mentionarea cadrului normativ care stabileste metodologia respectiva?

Hotărâre nr. 775 din 29/10/1998 privind aprobarea Metodologiei de aplicare a criteriilor de stabilire a salariilor de bază între limite şi a normelor de evaluare a performanţelor profesionale individuale pentru personalul angajat în structurile administraţiei publice locale şi în serviciile publice din subordinea acestora, modificata prin Hotărâre nr. 157 din 11/03/1999 :
Art. 11. - (1) Evaluarea performantelor profesionale individuale se face anual, fiecarui angajat acordandu-i-se cate o nota corespunzatoare calificativului obtinut pentru indeplinirea fiecarui criteriu prevazut la art. 10, dupa cum urmeaza: 3 = foarte bine, 2 = bine; 1 = satisfacator; minus 1 = nesatisfacator.
(2) Punctajul total acordat angajatului este cuprins intre un punctaj total minim egal cu minus 10 si un punctaj total maxim egal cu 30."

"Art. 12. - (1) Dupa evaluarea performantelor profesionale individuale se pot deosebi urmatoarele situatii:
a) daca angajatul realizeaza un punctaj evaluat intre minus 1 si minus 10 puncte, el nu corespunde sub raport profesional cerintelor postului pe care il ocupa si poate fi trecut, in conditiile legii, pe alt post corespunzator;
b) daca angajatul realizeaza un punctaj evaluat intre 0 si 30 de puncte, el corespunde sub raport profesional cerintelor postului;
c) daca angajatul realizeaza un punctaj maxim cuprins intre 28-30 puncte, el poate fi promovat, prin concurs sau examen, pe un alt post cu un grad profesional superior, treapta profesionala superioara sau in alta functie superioara, dupa caz."