Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expert stenogarf
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expert stenogarf

Vreau sa cer stenografierea intr-un dosar la Curtea de Apel Bucuresti.
Stie cineva daca exista lista cu astfel de experti la C.A.B.? sau la Min.Justitiei?
Eu am identificat pe cineva expert stenogarf PAF (persoana fizic autorizata), il pot indica? pot sa cer si eu un expert anume?
Consultati lista cu expertii aflata pe site-ul MJ, cautand pe lista expertilor tehnici judiciari, specializarea stenografie.
Puteti solicita in scris instantei de judecata sa admita stenografierea in timpul derularii procesului, indicand si persoana fizica de care amintiti.
Nu este oblogatoriu sa primiti acceptul de stenografiere a lucrarilor procesului. Ar trebui sa aveti motive serioase pentru a solicita acest lucru.
am primit acceptul si este obligatoriu din moment ce c.pr.civ. la art.149 are dispozitia imperativa "va incuviinta", nu-i asa?
pe site-ul min.just nu exista experti stenografi
Daca instanta a acceptat propunerea dvs. de a nominaliza un stenograf - persoana fizica, este in regula. Acest lucru trebuie mentionat de catre judecator in incheierea de sedinta, ca urmare a solicitarii dvs. si a faptului ca nu sunt autorizati de catre MJ, experti/ specialisti juridici - specialitatea stenografie.