Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionar de drept si acte in austria
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionar de drept si acte in austria

buna seara...vreau sa incep sa lucrez in austria dar sunt pensionara de drept in Romania... Am 64 de ani... Intrebarea mea e daca faptul k voi lucra cu forme legale in Austria va conduce la anularea pensiei din tara...
va multumesc
Dacă sunteți pensionar la limită de vârstă, atunci nu este nici o problemă, veți continua să primiți pensia din România și veți putea lucra legal în Austria.

Trebuie să aveți în vedere faptul că contribuția dvs. la sistemul social Austriac va putea fi recuperata printr-o pensie austriacă, după ce va retrageti definitiv la pensie.