Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... neplata chirie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

neplata chirie

As vrea sa intreb cum trebuie procedat daca chiriasul unui spatiu inchiriat de firma pe baza de contract, refuza sistematic, prin aminare continua, minciuna si ostilitate chiar, plata facturilor cu chiria si refuza defapt sa paraseasca de bunavoie imobilul. Putem face somatie...sau cine si cui sa ne adresam pentru evacuarea legala a acestuia. Multumim
Trebuie reziliat contractul pt nerespectarea obligatiilor contractuale si evacuat chiriasul. Din pacate va trebui sa mergeti in instanta, dupa ce veti fi incercat o concilere prealabila scrisa cu acest chirias.
In completarea colegei @gerberga: rezilierea o faceti in temeiul art. 1830 Cod civil, iar evacuarea in temeiul art. 1831 Cod civil. Evacuarea se face numai in temeiul unei hotarari judecatoresti.
enaf a scris:

As vrea sa intreb cum trebuie procedat daca chiriasul unui spatiu inchiriat de firma pe baza de contract, refuza sistematic, prin aminare continua, minciuna si ostilitate chiar, plata facturilor cu chiria si refuza defapt sa paraseasca de bunavoie imobilul. Putem face somatie...sau cine si cui sa ne adresam pentru evacuarea legala a acestuia. Multumim

Totusi, pentru o explicatie apropiata de realitate, ar fi nevoie de niste date suplimentare, cum ar fi: data semnarii contractului, perioada derularii, daca acesta contine vreun pact comisoriu (clauza de incetare a contractului de drept pentru neplata chiriei la termen) care v-ar scuti de multe probleme.

Daca contractul de inchiriere este incheiat dupa 01 oct 2011, atunci si rezilierii acestuia i se aplica prevederile noului Cod Civil, adica:
- neplata chiriei este titlu executoriu daca
* contractul este in forma autentica sau daca
* este sub semnatura privata si este inregistrat la organele fiscale.

Chiar daca inchirierea nu este incheiata dupa 01 oct 2012, rezilierii contractului i se poate aplica noul Cod Civil daca obligatia chiriasului a devenit scadenta dupa 01 oct 2011, indiferent de data nasterii obligatiei (art 1521 NCC si art 114 L71/2011).

Ar fi bine sa intrebati un executor judecatoresc daca poate folosi contractul dvs ca titlu executoriu.

Mult succes!

lucian huzum a scris:

In completarea colegei @gerberga: rezilierea o faceti in temeiul art. 1830 Cod civil, iar evacuarea in temeiul art. 1831 Cod civil. Evacuarea se face numai in temeiul unei hotarari judecatoresti.

Daca un contract de inchiere s-a expirat (nu reziliat) se aplica aceasi regula? (adica evacuarea sa face numai cu unei hotarari judecatoresti)
Evacuarea se poate face numai in temeiul unei hotarari irevocabile a instantei de judecata, mai ales ca - in cazul dvs - nu mai exista titlu in temeiul careia sa stapaneasca bunul.