Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... neplata chirie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

neplata chirie

As vrea sa intreb cum trebuie procedat daca chiriasul unui spatiu inchiriat de firma pe baza de contract, refuza sistematic, prin aminare continua, minciuna si ostilitate chiar, plata facturilor cu chiria si refuza defapt sa paraseasca de bunavoie imobilul. Putem face somatie...sau cine si cui sa ne adresam pentru evacuarea legala a acestuia. Multumim
gerberga a scris:

Evacuarea se poate face numai in temeiul unei hotarari irevocabile a instantei de judecata, mai ales ca - in cazul dvs - nu mai exista titlu in temeiul careia sa stapaneasca bunul.

Cum adica... Eu inchiriez imobilul meu tie pana maine la 12:00 (conform contract semnat de ambele parti, inregistrat la AF) si eu maine la 12:01 nu am voie sa dau pe tine afara- in cazul in care te afli ilegal in imobilul meu- ???

Stefan021, utilizator
Si cum exact va ganditi sa dati afara respectiva persoana, daca acesta refuza sa plece de buna voie ?
gerberga a scris:

Si cum exact va ganditi sa dati afara respectiva persoana, daca acesta refuza sa plece de buna voie ?

Se duce si schimba yala,pana la urma chiriasul nu este proprietar,daca nu vrea sa plece il da afara cu forta,de ce sa fie in castig chiriasul?vrea sa stea gratis?eventual proprietarul sa opreasca si curentul,pana la urma nu este proprietatea chiriasului.