Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anularea din oficiu a inregistrarii in scopuri de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anularea din oficiu a inregistrarii in scopuri de TVA

In cazul unei firme care utilizează trimestrul ca perioadă fiscală pentru TVA şi care, în deconturile aferente celor două trimestre consecutive, din primul semestru, a declarat numai achiziţii de bunuri/servicii NU şi nici livrări de bunuri/prestări de servicii, va fi anulata din oficiu, inregistrarea în scopuri de TVA incepand cu 1 august 2012?
I se va anula acest statut daca nu depune deconturi iar nu pentru continutul lor.
Iulian Manea a scris:

I se va anula acest statut daca nu depune deconturi iar nu pentru continutul lor.

Ba si pt continut se anuleaza din oficiu inreg in scopuri de tva.

art 153, alin 9, lit e:
e) dacă în deconturile de taxă depuse pentru 6 luni consecutive în cursul unui semestru calendaristic, în cazul persoanelor care au perioada fiscală luna calendaristică, şi pentru două perioade fiscale consecutive în cursul unui semestru calendaristic, în cazul persoanelor impozabile care au perioada fiscală trimestrul calendaristic, nu au fost evidenţiate achiziţii de bunuri/servicii şi nici livrări de bunuri/prestări de servicii, realizate în cursul acestor perioade de raportare, din prima zi a celei de-a doua luni următoare respectivului semestru calendaristic.

Daca aveti in deconturile de tva evidentiate achizitii nu se anuleaza din oficiu inreg in scopuri de tva.
Multumesc