Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actiune de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actiune de divort

In actiunea de divort se poate solicita si schimbarea numelui? ( daca se doreste reluarea numelui dinaintea casatoriei)
Da, prin actiunea de divort se poate solicita si revenirea la numle purtat inainte de casatorie.
De asemenea, la desfacerea căsătoriei prin divorţ, soţii se pot învoi ca soţul care a purtat în timpul căsătoriei numele de familie al celuilalt soţ, să poarte acest nume şi după desfacerea căsătoriei.
Da, se poate solicita acest lucru, de altfel sotul poate cere in instanta sa reveniti la numele anterior, acesta nedorind ca dvs sa il mai purtati in continuare.