Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revizuire / contestatie in anulare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Revizuire / contestatie in anulare

Am pierdut un proces civil, hotararea definitiva si irevocabila a fost data in instanta de recurs dar in dispozitivul sentintei nu se trateaza exceptiile invocate de mine in cadrul recursului. In plus in cadrul ciclurilor procesuale a existat si o hotarare favorabile mie (spre exemplu in prima instanta de fond).
Cum pot proceda acum ? Ce pot face ? Revizuire sau contestatie in anulare ?

Am citit pe Internet ca revizuirea se poate face in termen de o luna de la pronuntare (in cazul meu expira maine, considerand data pronuntarii, iar de abia astazi am primit prin e-mail hotararea definitiva de la avocatul meu). Daca nu depun revizuirea in acest termen pierd dreptul de a declara revizuirea ?
Precizez ca avocatul meu este ocupat in aceasta perioada si nu reusesc sa-l "prind" la telefon sa-mi explice.
Care sunt termenele pentru revizuire si contestatie in anulare ? Exista taxa de timbru ? Daca da, ce valoare are ?

Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri.

Astept raspunsurile Dvs.

Va multumesc anticipat !!!

Cu stima,

Sorin
ContSters268881, utilizator
1. Pot fi revizuite hotărârile instanțelor de recurs doar dacă acestea au judecat fondul cauzei.
Nu rezultă din ceea ce spunți dacă instanța de recurs a judecat fondul.

2. Termenul de revizuire în cazul hotărârilor de recurs curge de la pronunțare, deoarece acestea nu se mai comunică.
Multumesc pentru raspuns.
1. Precizez ca instanta de recurs (Tribunalul) nu a judecat fondul dar a evocat in sentinta fondul, nerezolvand exceptiile invocate de mine.
Fondul a fost judecat de catre Judecatorie, Tribunalul si Judecatoria fiind in acelasi oras.

2. Am inteles ca termenul de revizuire curge de la pronuntare, dar doresc sa-mi confirmati / infirmati daca acest termen este de o luna (30 de zile) si daca trebuie sa depun revizuirea maine (pentru ca maine se implineste termenul de o luna) pentru a nu pierde acest drept ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Cu stima,

Sorin
ContSters268881, utilizator
Da, pentru nepronunțarea instanței de recurs asupra a ceea ce s-a cerut în cazul în care s-a evocat fondul, termenul de depunere a cererii de revizuire este de o lună de la pronunțarea hotărârii.
Multumesc pentru raspuns.

Pot depune revizuirea maine si apoi contestatia in anulare la o data ulterioara (dupa cate stiu pana intr-un an de la pronuntarea hotararii ramase definitive) ? sau nu pot depune si revizuire si contestatie in anulare ci doar una dintre acestea ?

Motivul de revizuire ar fi:

Instanta nu s-a pronunţat asupra unui lucru cerut - nu a tratat exceptiile invocate;

Motivul de contestatie in anulare ar fi:

instanţa de recurs a respins recursul însă a omis să cerceteze vreunul din motivele de nelegalitate pe care le-aţi invocat.

Este corect dpdv juridic sa introduc ambele actiuni - de revizuire si contestatie in anulare ?

Ce taxe de timbru ar presupune ?

Multumesc !
ContSters268881, utilizator