Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reabilitare termica a blocurilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reabilitare termica a blocurilor

Buna ziua,
Blocul nostru a intrat in reabilitare termica si as dori sa ma ajutati in cateva probleme:
1-obligatiile pe care le are asociatia si pasi pe care trebuie sa-i urmeze in perioada de executie.
2-daca receptia se face doar la terminarea lucrarilor sau si pe parcursul lucrarilor?
3-receptia finala se poate realiza pe fiecare apartament?
4-repartizarea cheltuielilor pe fiecare apartament se poate efectua de primarie?
Asociatia nu a primit si nu a semnat un act prin care sa ateste lucrarile executate.
Va multumesc!
1-Din prezentarea subiectului,rezulta ca executia modernizarii de reabilitare termica este realizata in colaborare cu autoritatea publica locala,cu care anterior demararii lucrarilor se incheie contract in care sunt prevazute etapele si succesiunea de lucrari,care la final vor fi receptionate de catre comisia executant-beneficiar
Legal in cadrul contractului care se incheie intre executant si beneficair sunt prevazute concret obligatii si drepturi reciproce,situatii speciale/forta majora,reziliere,etc
2-Receptia finala de face la finalizarea lucrarilor
In raport de amploarea si complexitatea executiei sunt situatii in care partile convin incheiere de procese verbale receptie pe etape de lucrari,asa numitele "lucrari ascunse "
3-Receptia finala se realizeaza aferent executiei lucrarii care intereseaza partea exterioara a condominiului respectiv partea comuna
4-Repartizarea cheltuielilor se realizeaza conform contract incheiat de catre parti de regula in rapotrt de cota indiviza
5-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie detine autoritatea si competenta sa desfasoare demersuri la nivelul executantului in vedeea incheierii tuturor formalitatilor legale justificative ,inclusiv mentionarea in cartea tehnica a imobilului
LEGE nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii
ART. 9 Sistemul calităţii în construcţii se compune din:
h) recepţia construcţiilor;
ART. 17
Recepţia construcţiilor constituie certificarea realizării acestora pe baza examinării lor nemijlocite, în conformitate cu documentaţia de execuţie şi cu documentele cuprinse în cartea tehnică a construcţiei.
Cartea tehnică a construcţiei cuprinde documentaţia de execuţie şi documente privitoare la realizarea şi exploatarea acesteia. Ea se întocmeşte prin grija investitorului şi se predă proprietarului construcţiei, care are obligaţia să o păstreze şi să o completeze la zi; prevederile din cartea tehnică a construcţiei referitoare la exploatare sunt obligatorii pentru proprietar şi utilizator.
Recepţia construcţiilor se face de către investitor - proprietar, în prezenta proiectantului şi a executantului şi/sau reprezentanţilor de specialitate, legal desemnaţi de aceştia.
Obligaţii şi răspunderi ale investitorilor
ART. 21
Investitorii sunt persoane fizice sau juridice care finanţează şi realizează investiţii sau intervenţii la construcţiile existente în sensul legii şi au următoarele obligaţii principale referitoare la calitatea construcţiilor:
d) asigurarea verificării execuţiei corecte a lucrărilor de construcţii prin diriginţi de specialitate sau agenţi economici de consultanţă specializaţi, pe tot parcursul lucrărilor;
f) asigurarea recepţiei lucrărilor de construcţii la terminarea lucrărilor şi la expirarea perioadei de garanţie;

HGR nr. 273/1994, actualizata privind aprobarea Regulamentului de recepţie a lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora
Intradevar, la unele lucrari ascunse, care nu se vad la receptia finala este bine sa se faca o receptie pe etape de lucrari