avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Studentii la zi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Studentii la zi

Am auzit ca studentii la zi beneficiaza de vechime si un anumit punctaj pentru calcularea pensiei.As dori sa stiu cum as putea verifica. ms

Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 16:11, 25 Octombrie 2012
Legea pensiilor - Legea 263 2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in Monitorul Oficial nr. 852 din 20.12.2010

Art. 49

(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:

...
b) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu diplomă;


Cum se calculeaza punctajul e o adevarata poveste... cu peripetii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anii de studii superioare pot fi inclusi in stagiul de cotizare pentru pensie? (1) boghit2u boghit2u Pe perioada studiilor universitare, la ce nivel de venit este incadrat studentul la calculul pensiei (dupa formula cu punctul de pensie X procentaj, unde ... (vezi toată discuția)
Stagiu ani facultate stanca123 stanca123 daca facultatea este de 5 ani iar eu m am angajat din anul 4, primii 3 ani de facultate se considera vechime in munca? (vezi toată discuția)
Informare pensie anticipata adrianamario adrianamario Sunt nascuta pe data de 19.06.1958 sex feminin.Sunt inginer cu o vechime in munca de 28 ani si 5 ani de facultate. Cand pot iesi la pensie anticitat. (vezi toată discuția)