Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Studentii la zi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Studentii la zi

Am auzit ca studentii la zi beneficiaza de vechime si un anumit punctaj pentru calcularea pensiei.As dori sa stiu cum as putea verifica. ms

Legea pensiilor - Legea 263 2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in Monitorul Oficial nr. 852 din 20.12.2010

Art. 49

(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu diplomă;

Cum se calculeaza punctajul e o adevarata poveste... cu peripetii