Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... noua lege a maternitatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

noua lege a maternitatii

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie: la inceputul lunii decembrie o sa aduc pe lume o fetita.Intentionez sa ma intorc la munca dupa 1 an. Sunt un pic nelamurita cu noua lege, privind aspectul reintoarcerei in campul muncii. Daca vreau sa ma intorc dupa 1 an si 3 luni la munca, primesc sau nu stimulentul de insertie pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Astept un raspuns.
Multumesc anticipat.
OUG nr.111/2010 prevede :
Art. 7. - (1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă, după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;

b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani;

In speta, ceea ce doriti dvs este posibil in situatia in care ati optat pentru CCC cu durata de 2 ani.
1. Puteti beneficia de stimulentul de insertie:

- daca optati pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an;

- daca optati pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce a implinit copilul 1 an.

2. - Trebuie sa optati de la inceput, in scris, daca doriti CCC pana la 1 an sau pana la 2 ani.
- Optiunea facuta initial nu mai poate fi modificata pe parcursul CCC.