Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 097 cu cifra 0
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 097 cu cifra 0

O societate platitoare de tva are cifra de afaceri 0 pe perioada 01 oct 2011-30 sept 2012.Se intocmeste declaratia 097 cu cifra o pe perioada indicata?.Va multumesc.
Potrivit OPANAF 1529/2012, formularul 097 se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, care au obligaţia să notifice organele fiscale cu privire la aplicarea sistemului TVA la încasare sau cu privire la încetarea aplicării acestui sistem.

Astfel, au obligaţia depunerii formularului 097:
- persoanele impozabile a căror cifră de afaceri din perioada 1 octombrie 2011 – 30 septembrie 2012 inclusiv nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei şi care vor aplica sistemul TVA la încasare începând cu data de 1 ianuarie 2013;

- persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 alin. (1) din Codul Fiscal în perioada 1 octombrie 2012 – 31 decembrie 2012 şi a căror cifră de afaceri de la momentul înregistrării în scopuri de TVA şi până la sfârşitul anului 2012 nu depăşeşte plafonul şi care vor aplica sistemul TVA la încasare începând cu prima zi a celei de-a doua perioade fiscale din anul 2013;

- persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 alin. (9^1) din Codul Fiscal în perioada 1 octombrie 2012 – 31 decembrie 2012 şi a căror cifră de afaceri, realizată în cursul anului 2012 în perioada în care au fost înregistraţi în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul Fiscal nu depăşeşte plafonul şi care vor aplica sistemul TVA la încasare începând cu prima zi a celei de-a doua perioade fiscale din anul 2013;

- persoanele impozabile a căror cifră de afaceri din anul precedent nu depăşeşte plafonul şi care vor aplica sistemul TVA la încasare începând cu prima zi a celei de-a doua perioade fiscale din anul următor celui în care nu a depăşit plafonul.

Persoanele impozabile care aplică sistemul TVA la încasare începând cu data de 1 ianuarie 2013, întrucăt cifra de afaceri din perioada 1 octombrie 2011 – 30 septembrie 2012 nu depăşeşte plafonul, nu aplică pentru anul 2013 prevederile referitoare la plafonul cifrei de afaceri din anul precedent, respectiv nu iau în considerare operaţiunile realizate după data de 1 octombrie 2012 pentru determinarea plafonului pentru anul 2012, aceste persoane fiind obligate să depună notificarea până l a data de 25 octombrie 2012.

[ link extern ]

Multumesc frumos pentru raspuns.