Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Neclaritati privind cartea de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Neclaritati privind cartea de identitate

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cu o chestie. Sambata urmeaza sa ma casatoresc iar sotia mea va trebui sa schimbe buletinul ceea ce am inteles ca dureaza cam 10 zile. Problema este ca noi in 6 zile urmeaza sa plecam in Italia. Cum putem face la aeroport? Ce trebuie sa cerem la serviciul de Evidenta Populatiei? Cum putem rezolva ca sa fie totul legal si sa nu avem probleme? Mentionez ca dupa depunerea actelor vom face o procura la notar cu care soacra mea va putea ridica buletinul nou dar noi cum putem face ca ea sa poata sa iasa legal din tara si fara probleme? Ma gandesc sa cerem o carte de identitate provizorie ...Cum ma sfatuiti?....Astept raspunsul dumneavoastra....Multumesc
Puteti solicita eliberarea cartii de identitate in regim de urgenta
Conform dispozitii in vigoare,nu exista temei legal pentru solicitarea CI in regim de urgenta
In Bucuresti exista mai multe servicii autorizate care,in cazuri motivate pot emite documente de identitate intr-un timp mai scurt
In urma cu 2 saptamana mi-am schimbat cartea de identitate. Elibererea s-ar fi facut in 2 saptamani de la data depunerii cererii. Din anumite motive, aveam nevoie de acest document cat mai repede, asa ca am completat un formular (luat tot de la Politie), am spus motivul pentru care am nevoie de CI in regim de urgenta si a doua zi am intrat in posesia documentului. E adevarat ca nu sunt din Bucuresti, dar daca s-a putut in provincie, nu vad de ce nu s-ar putea face acelasi lucru si in capitala. :))
Emiterea CI se realizeaza in temeiul unor dispozitii legale si in baza unor proceduri care necesita un timp faptic conditionat si de bagajal de activitate al fiecarui servciu
Este o diferenta semnificativa de solicitari preschimbari documente identitate intre capitala si alte localitati ,in care exista o diferenta aprecaibila de locuitori
Poate nu se elibereaza neaparat a doua zi, dar eu zic sa incercati, poate vi se rezolva problema. Un volum mai mare de munca inseamna , cu siguranta si un numar mai mare de functionari. In fond eu cred ca termenul "urgenta" are aceeasi semnificatie atat in provincie cat si in capitala. Sau acolo urgenta se rezolva in 10 zile :(:(
jacquelline, utilizator