Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract de vanzare cumparare

buna ziua. am o intrebare pt cine poate sa.mi raspunda:
un antecontract de vanzare cumparare incheiat la o agentie imobiliara, cu semnaturile persoanelor in cauza (vanzator, cumparator, agent), dar fara a fi autentificat de un notar (prostia mea) are valoare in instanta (in cazul in care s.ar ajunge acolo) pentru recuperarea avansului dat vanzatorului?
Care este obiectul contractului de vanzare-cumparare? Mai exact, ce ati cumparat?
Mai exact, atata timp cat nu este vorba despre un teren, da, (ante)contractul este valabil incheiat.
antecontractul de vanzare cumparare a fost facut pt un apartament, cu un avans de 3000 euro dati de mine.
multumesc pt. raspuns. sper sa se rezolve amiabil, ca i.am crezut oameni de cuvant. Se mai inseala omul.
Va doresc sa nu va fi inselat. Daca, totusi, veti ajunge in instanta, nu ezitati sa ma contactati pentru mai multe detalii. Bafta!