avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract de vanzare cumparare

buna ziua. am o intrebare pt cine poate sa.mi raspunda:
un antecontract de vanzare cumparare incheiat la o agentie imobiliara, cu semnaturile persoanelor in cauza (vanzator, cumparator, agent), dar fara a fi autentificat de un notar (prostia mea) are valoare in instanta (in cazul in care s.ar ajunge acolo) pentru recuperarea avansului dat vanzatorului?
Cel mai recent răspuns: Patrick_ , utilizator 11:01, 27 Octombrie 2012
Care este obiectul contractului de vanzare-cumparare? Mai exact, ce ati cumparat?
Mai exact, atata timp cat nu este vorba despre un teren, da, (ante)contractul este valabil incheiat.
antecontractul de vanzare cumparare a fost facut pt un apartament, cu un avans de 3000 euro dati de mine.
multumesc pt. raspuns. sper sa se rezolve amiabil, ca i.am crezut oameni de cuvant. Se mai inseala omul.
Va doresc sa nu va fi inselat. Daca, totusi, veti ajunge in instanta, nu ezitati sa ma contactati pentru mai multe detalii. Bafta!

Alte discuții în legătură

Evacuare pe calea ordonantei presedintiale? madalina15 madalina15 Buna seara! Am incheiat un antecontract cu privire la un imobil achitand pretul in momentul semnarii antecontractului. La data cand trebuia sa ne prezentam ... (vezi toată discuția)
Pre-contract cumparare apartament cu agentia imobiliara ElenaGeu ElenaGeu Buna ziua, Doresc sa cumpar un apartament insa mi s-a comunicat de catre agentia imobiliara ca, inainte de semnarea pre-contractului la notar, partile ... (vezi toată discuția)
BunĂ ziua,am un teren arabil propietarul a murit BUNĂ ZIUA,am un teren arabil fostul proprietar a murit,am doar ante contract de vânzare cumpărare contract asistentă juridică sunt propietarul de drept ... (vezi toată discuția)