Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... evacuare imobil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

evacuare imobil

am primit o notificare de la un executor judecatoresc, prin care sunt instiintat ca in termen de 5 zile sa parasesc imobilul. este legal?
In ce temei este facuta acea notificare? Exista un titlu executoriu ?
nu este titlu executoriu
de comun acord cu sotia, am divortat anul trecut, si partea mea dincasa am vinduto copilului in virsta de 7 ani. intelegerea intre noi a fost ca nu va nici o problema sa plec din casa. dar acum ea a luat-o razna si a facut aceasta notificare ca eu sa parasesc domiciliul. nu stiu cat este de legal si ce pot sa fac
Cam urita situatie , daca nu este stipulat nimic in actul de vinzare ''conditia de a locui acolo'' .......cam neplacuta situatia .
Pai dvs nu mai aveti niciun drept d eproprietate asupra imobilului din cate inteleg. Nu ati vandut cu rezerva uzufructului viager ?

Daca nu aveti instituit uzufruct viager atunci va trebui sa parasiti imobilul, neavad titlu legal cu care sa il detineti.

Numai ca aceasta parasire nu poate fi facuta in temeiul unei simple notificari ci al unei hot judec definitive si irevocabile.

Ideea este ca nu va trebui sa parasiti acum imobilul, insa daca va judecati cu proprietarii nu veti avea nicio sansa sa castigati si tot va trebui sa plecati, doar amanati momentul si se vor adauga cheltuieli de judecata.

Incercati o intelegere amiabila.
am vandut fiului meu, care are ca reprezentant legal fosta sotie. daca ea a facut tratament pshihiatric vreo 7 luni, pot sa cer tutela copilului?
ce trebuie sa fac mai departe?
rares001, utilizator