Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

sunt nascut la data de 31 10 1956 si lucrez din luna mai a anului 1972 . intrebare; cind am dreptul la pensie? multumesc.
anghelinaioan, utilizator
Raspunsul este: daca sunteti barbat va veti pensiona la varsta de 65 ani ,iar daca ati lucrat in grupa I sau II prezentati adeverinta de grupa si consultati un avocat pentru a vedea cu ce perioada se poate reduce varsta de pensionare . Pentru pensie anticipata adresati-va casei de pensii dar n u mai inainte de implinirea varstei de 60 de ani.
Va puteti pensiona la limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani, adica la 31.10.2021 iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, dvs. avand deja 40 de ani de cotizare, daca ati lucrat continuu.

Va puteti pensiona anticipat, fara penalizare, la implinirea varstei de 60 de ani, daca veti avea 43 de ani de stagiu de cotizare. Altfel, va puteti pensiona anticipat partial, cu penalizare tot la 60 de ani.