avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inculpat art 184 cp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inculpat art 184 cp

inculpat trimis in judecata pentru vatamare corporala din culpa.as vrea sa stiu de ce conduce in continuare?nu i s-a retinut permisul?
O sa va bolduiesc din textul de lege ce trebuie sa cititi.
Incercati sa intelegeti ca "practica judiciara si cruda realitatea" in aceste situatii este de eliberare a unei dovezi inlocuitoare cu drept de circulatie,care poate fi prelungit conform alin.(6).
(4) Permisul de conducere al conducătorului de autovehicul sau de tramvai, implicat într-un accident de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, se reţine de către poliţia rutieră dacă acesta a încălcat o regulă de circulaţie, eliberându-se dovada înlocuitoare fără drept de circulaţie, în situaţia în care regula de circulaţie încălcată este una dintre cele prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. a) şi c), sau dovada înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru o perioadă de 15 zile, în celelalte cazuri.


(6) La cererea titularului permisului de conducere reţinut în condiţiile alin. (1) lit. b) sau ale alin. (4), procurorul care efectuează urmărirea penală sau exercită supravegherea cercetării penale ori, în faza de judecată, instanţa de judecată învestită cu soluţionarea cauzei poate dispune prelungirea dreptului de circulaţie, cu câte cel mult 30 de zile, până la dispunerea neînceperii urmăririi penale, scoaterii de sub urmărire penală ori încetării urmăririi penale sau, după caz, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti. Modul de soluţionare a cererii de prelungire a dreptului de circulaţie se comunică şi şefului poliţiei rutiere pe raza căreia s-a comis fapta.

Va multumesc pentru bolduire dar v-am spus ca practica se face de avocati.
O cercetare penala nu dureaza 5 minute.
da,dosarul a ajuns in istanta dupa trei ani caci s-au cerut expertize de tot felul.din feb.de can este pe masa judecatorului dosarul, inculpatul nu a cerut niciodata prelungirea dovevii de circulatie.puteau cei de la politie sa ii dea dovata atata timp cat era cercetat penal iar la solicitarile parchetului pentru cercetari nu s-a prezentat niciodata?
Daca cititi cu atentie aveati raspunsul mai sus,nu politia dispune prelungirea deptului de circulatie ci procurorul in faza de urmarire penala ori instanta in faza de judecata.

art.111
(6) La cererea titularului permisului de conducere reţinut în condiţiile alin. (1) lit. b) sau ale alin. (4), procurorul care efectuează urmărirea penală sau exercită supravegherea cercetării penale ori, în faza de judecată, instanţa de judecată învestită cu soluţionarea cauzei poate dispune prelungirea dreptului de circulaţie, cu câte cel mult 30 de zile, până la dispunerea neînceperii urmăririi penale, scoaterii de sub urmărire penală ori încetării urmăririi penale sau, după caz, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti. Modul de soluţionare a cererii de prelungire a dreptului de circulaţie se comunică şi şefului poliţiei rutiere pe raza căreia s-a comis fapta.


chiar nu mai inteleg nimic.v-am spus ca inculpatul nu s-a prezentat niciodata la parchet in faza de urmarire penala fapt mentionat de procuror in rechizitoriu.in instanta, desi dosarul se afla pe masa judecatorului din luna feb.si la fiecare infatisare lunara nu s-a discutat prelungirea dovezii de circulatie el totusi conduce.cum.......?asta nu inteleg..

Alte discuții în legătură

Dovada fara drept de conducere !? Szili Nagy Szili Nagy Am savarsit fapta mentionata la art 334 al 1. Ce dovada trebuia sa primesc, cu sau fara drept de conducere? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Vatamare corporala razzu razzu Buna ziua, As dori sa ma lamuriti si pe mine cu o problema: am fost implicat acum o luna intr-un accident rutier- eram pe un drum principal in oras si m-am ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat romanr romanr Buna seara...In urma unui accident rutier soldat cu victime(fratele meu,prietena mea) in care cei 2 au suferit rani usoare(nu au depus plangere)...mi-a fost ... (vezi toată discuția)