Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... lamuriri sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

lamuriri sentinta

Condamnare
Solutie: Condamnă inculpatul A.C, pentru săvârşirea infracţiunii prev. şi ped. de art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002, republicată, cu aplicarea art. 74 lit a şi c cod penal şi art. 3201 cod pr.penală, la o pedeapsă de 6 luni închisoare; Interzice inculpatului în baza art. 71 alin. 2 cod penal, exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 lit. a, teza II şi lit.b cod penal. Suspendă condiţionat, în baza art. 81 şi 71 alin. final cod penal, executarea pedepselor pe perioada prevăzută de art. 82 cod penal şi pune în vedere inculpatului prev. art. 83 cod penal. Obligă inculpatul a plăti statului suma 1000 lei cheltuieli judiciare din care onorariu avocat din oficiu în sumă de 200 lei va fi achitat BAJ Dorohoi din fondurile Ministerului Justiţiei pentru av. Zgâmbău Claudia. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică.
Pagina 1
Buna ziua .as dori sa m-a lamuriti daca in urma acestei sentite mai pot da grila de 15 intrebari ptr obtinerea permisului ,sau trebuie sa incep cu scoala din nou ,si dupa cit timp ,multumesc

OUG 195/2002:

Art. 114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1) şi (2), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3);

Art. 116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:@
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Stimate domn multumesc ptr raspun dar eu nu voiam articole ,v-am pushtarirea jdecatoresaca iar dumneavostra tr sa-mi spuneti daca mai poate lua acu permisul sau tr sa mai faca scola o data si dupa ci timp ,multumesc
NU, va trebui să aşteptaţi să treacă un an de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare, apoi veţi putea susţine un nou examen pentru dobândirea permisului.