avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Banner la geam
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Banner la geam

buna ziua, sunt nou pe acest forum, si nu stiu exact unde sa pun acest subiect, rog moderatorul sa il mute unde ii este locul.Mi-am deschis de curand o firma in apartamentul unui bloc cu vedere stradala si as vrea sa pun un banner la geam.
din cate stiu eu se plateste si se cere acordul locatarilor daca e pe balcon, in caz ca e pe geam nu se cere nimic. treaba e ca eu nu am balcon, ci geamuri de sus pana jos cu niste mici balustrade. tin sa mentionez ca nu afectez cu nimic constructia blocului, vreau doar sa agatz bannerul de acele balustrade, nu il pun pe peretele blocului ,nu bat cuie. suruburi. saibe etc...
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 00:52, 3 Februarie 2009
ART. 271 Taxa pentru afisaj in scop de reclama si publicitate
1 adnotare din Codul Fiscal 2008-2009/TITLUL. IX Impozite si taxe locale/CAP. VI Taxa pentru folosirea mijloacelor de reclama si publicitate
(1) Orice persoana care utilizeaza un panou, afisaj sau structura de afisaj pentru reclama si publicitate intr-un loc public datoreaza plata taxei anuale prevazute in prezentul articol catre bugetul local al autoritatii administratiei publice locale in raza careia este amplasat panoul, afisajul sau structura de afisaj respectiva.
(2) Valoarea taxei pentru afisaj in scop de reclama si publicitate se calculeaza anual, prin inmultirea numarului de metri patrati sau a fractiunii de metru patrat a suprafetei afisajului pentru reclama sau publicitate cu suma stabilita de consiliul local, astfel:
a) in cazul unui afisaj situat in locul in care persoana deruleaza o activitate economica, suma este de pana la 20 lei;
b) in cazul oricarui alt panou, afisaj sau structura de afisaj pentru reclama si publicitate, suma este de pana la 15 lei.
(3) Taxa pentru afisaj in scop de reclama si publicitate se recalculeaza pentru a reflecta numarul de luni sau fractiunea din luna dintr-un an calendaristic in care se afiseaza in scop de reclama si publicitate.
(4) Taxa pentru afisajul in scop de reclama si publicitate se plateste anual, anticipat sau trimestrial, in patru rate egale, pana la datele de 15 martie, 15 iunie, 15 septembrie si 15 noiembrie, inclusiv.
(5) Consiliile locale pot impune persoanelor care datoreaza taxa pentru afisaj in scop de reclama si publicitate sa depuna o declaratie anuala la compartimentul de specialitate al autoritatii administratiei publice locale.

aveti dreptate, ati auzit bine, daca e pe geam nu se plateste.Asta in cazul in care, in localitatea in care locuiti consiliu local nu a impus printr-o hotarare, alte reglementari si va obliga sa platiti si afisajul pe geam.Art 271 nu mentioneaza nimic in acest sens (geamul)deci unii pot interpetra ca trebuie, altii ca nu trebuie.Depinde cat de convingator veti fi cu cei care va vor "intreba de sanatate".:rolleyes:
Numai cei de la primarie sunt in masura sa va dea toate detaliile.Curaj asadar!
la noi la bloc avem mai multe firme care functioneaza la parterul blocului in foste garsoniere care sunt in momentul de fata spatii comerciale. Noi am hotarat ca toti cei ce afiseaza reclama in dreptul ferestrelor si nu numai in dreptul ferestrelor dar in dreptul spatiului comercial care il detine sa nu plateasca nici un ban la asociatia de proprietari ci doar la primarie pentru ca taxa care se plateste la primarie am inteles ca ar fi pentru agresarea vizuala a trecatorilor. Daca cineva doreste sa-si afiseze o reclama pe laterala blocului sau in alta parte unde se poate si unde crede ca este mult mai vizibila este obligat sa incheie un contract de inchiriere pentru spatiul comun al asociatiei si bine inteles ca va fi nevoit sa plateasca si la primarie asa cum ati primit indicatii destul de clare mai sus.
eu m-am gandit sa pun de la un geam la altul o reclama luminoasa cam de 3 m lungime. ce ar trebui sa fac mai exact? sa ma duc la locatari, administrator, presedinte de bloc etc.. sa semneze? ce model de specimen ar trebui? si de unde il pot lua? aveti idee cat se plateste la primarie?

Alte discuții în legătură

Tabla/inscriptie cu numele firmei pe cladire buliway buliway Buna ziua! Recent mi-am deschis un punct de lucru, si lucrez in domeniul IT, mai exact creare pagini web si promovari online. Inchiriez biroul de la o ... (vezi toată discuția)
Plata taxa de reclama-afisaj mariaindre mariaindre va rog sa-mi spuneti daca taxa de reclama-afisaj trebuie platita la primaria de zona in conditiile in care afisajul nu ocupa domeniul public ci pe proprietatea ... (vezi toată discuția)
Taxe pentru banner madav1981 madav1981 vreau sa pun un banner publicitar in interiorul unei terase de apartament(terasa nu e inchisa cu geam). trebuie platite taxe pentru bannerul respectiv? (vezi toată discuția)