Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... timpul legal de conceptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

timpul legal de conceptie

M-am nascut la 03.05. 1945,care ar fi perioada de conceptie legala.
Va multumesc.
Depinde de mai multi factori raspunsul la intrebarea Dvs. O perioada aproximativa 8 - 12 august 1944. Iar o data posibila a conceptiei, 10 august 1944.
Va multumesc pentru raspuns,dar as dori calculul pentru a-l depune in instanta,intrucat mi se contesta paternitatea. M-ar avantaja perioada de conceptie pana-n 15 august 1944, iar eu nu stiu sa o calculez.Va multumesc pentru ajutor.
Asa cum v-am scris mai sus, depinde de mai multi factori. Pe care nu ii pot posta aici :blush2:
"Timpul cuprins intre a treisuta si a o sutaoptzecea zi dinaintea nasterii copilului este timpul legal al conceptiunii. El se socoteste de la zi la zi. "
Timpul legal al conceptiunii Art. 412 - NCC
(1) Intervalul de timp cuprins intre a trei suta si a o suta optzecea zi dinaintea nasterii
copilului este timpul legal al conceptiunii. El se calculeaza zi cu zi.
(2) Prin mijloace de proba stiintifice se poate face dovada conceptiunii copilului intr-o
anumita perioada din intervalul de timp prevazut la alin. (1) sau chiar in afara acestui
interval.

Cu excepția alin. 2, prevederea se regăsea și în Codul familiei.

Deci perioada despre care vorbiți este cuprinsă între 7 iulie 1944 și 4 noiembrie 1944.
Patrick_, utilizator