avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... timpul legal de conceptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

timpul legal de conceptie

M-am nascut la 03.05. 1945,care ar fi perioada de conceptie legala.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: kyrakyra_65 , utilizator 13:38, 14 Noiembrie 2012
Depinde de mai multi factori raspunsul la intrebarea Dvs. O perioada aproximativa 8 - 12 august 1944. Iar o data posibila a conceptiei, 10 august 1944.
Va multumesc pentru raspuns,dar as dori calculul pentru a-l depune in instanta,intrucat mi se contesta paternitatea. M-ar avantaja perioada de conceptie pana-n 15 august 1944, iar eu nu stiu sa o calculez.Va multumesc pentru ajutor.
Asa cum v-am scris mai sus, depinde de mai multi factori. Pe care nu ii pot posta aici :blush2:
"Timpul cuprins intre a treisuta si a o sutaoptzecea zi dinaintea nasterii copilului este timpul legal al conceptiunii. El se socoteste de la zi la zi. "
Timpul legal al conceptiunii Art. 412 - NCC
(1) Intervalul de timp cuprins intre a trei suta si a o suta optzecea zi dinaintea nasterii
copilului este timpul legal al conceptiunii. El se calculeaza zi cu zi.
(2) Prin mijloace de proba stiintifice se poate face dovada conceptiunii copilului intr-o
anumita perioada din intervalul de timp prevazut la alin. (1) sau chiar in afara acestui
interval.


Cu excepția alin. 2, prevederea se regăsea și în Codul familiei.

Deci perioada despre care vorbiți este cuprinsă între 7 iulie 1944 și 4 noiembrie 1944.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Noiembrie 2012
Patrick_, utilizator

Alte discuții în legătură

Perioada legala de conceptie! alexsisco alexsisco Cine imi spune care este perioada legală de concepţie a unui copil născut pe data de 20 iulie 2014. Mama copilului s-a căsătorit pe data de 1 martie 2014 . (vezi toată discuția)
Sunt curios -paternitate copil nascut in casatorie mihaistanila mihaistanila sunt in concubinaj cu o fata casatorita si este insarcinata daca pastreaza copilu pot sa il trec pe numele meu ? (vezi toată discuția)
Perioada legala andreiiftene andreiiftene Calculaţi perioada legală de concepţie a unui copil născut pe data de 20 iulie 2014. Mama copilului s-a căsătorit pe data de 1 martie 2014 (vezi toată discuția)