Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipat.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipat.

Buna sera.Tatal meu este nascut in august 1959 si as dori sa stiu daca poate iesi in pensie anticipat.Lucreaza din 1977, 1977-1985grupa 2;1985-1991grupa1 iar din 1991pana in prezent fara grupa.Va multumesc.
Conditiile pentru pensie anticipata,sunt:
-Varsta 60 de ani.
-Stagiu de cotizare de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc o perioada suplimentara la vchimea in munca,dupa cum urmeaza:
1 an de grupa I-a,6 luni.
1 an de grupa a II-a,3 luni.
Buna seara!
In plus se realizeaza reducerea varstei de pensionare in functie de stagiile din grupele de munca:

Legea 263/2010

Art. 55. — (1) Persoanele care au realizat stagiul complet de
cotizare ,au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situația persoanelor care au
realizat stagii de cotizare în condiții deosebite de muncă;
b) conform tabelului nr. 2, în situația persoanelor care au
realizat stagii de cotizare în locurile de muncă încadrate în alte
condiții de muncă prevăzute la art. 29 alin. (2) și în condiții
speciale prevăzute la art. 30 alin. (1);
Art. 158. — (1) Perioadele de vechime în muncă realizate în
grupele I și a II-a de muncă până la data de 1 aprilie 2001
constituie stagiu de cotizare în condiții deosebite, în vederea
reducerii vârstelor de pensionare, cu excepția celor realizate în
activitățile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt
încadrate în condiții speciale.
(2) Adeverințele care atestă încadrarea persoanelor în
fostele grupe I și/sau a II-a de muncă sunt valorificate, numai în
situația în care au fost emise conform legii, pe baza
documentelor verificabile întocmite anterior datei de 1 aprilie
2001.
H.G.257/2011
Art.123 (1) Se asimileaza stagiilor de cotizare in conditii speciale perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, in care asiguratii au desfasurat activitati dintre cele prevazute in anexa nr. 2 la lege, pe durata programului normal de lucru din fiecare luna, numai in locurile de munca avizate in conditii speciale din cadrul unitatilor prevazute in anexa nr. 3 la lege, activitati incadrate, potrivit legislatiei anterioare acestei date, in grupa I de munca.
(2) Dovedirea acestor stagii de cotizare se face cu carnetul de munca, completat potrivit prevederilor Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, si/sau cu adeverinte eliberate, potrivit legii, de angajatorul la care a lucrat persoana respectiva sau, dupa caz, de institutia care a preluat arhivele acestuia. Modelul adeverintei este prezentat in anexa nr. 12.”

Art.126 (1) Adeverinţele prin care se atestă faptul că în anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, persoanele şi-au desfăşurat activitatea în locuri de muncă încadrate în grupele I şi/sau a II-a de muncă se întocmesc conform modelului prevăzut în anexa nr.14 la prezentele norme, numai pe baza documentelor, verificabile, aflate în evidenţele angajatorilor sau ale deţinătorilor legali de arhive.