Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua, ma numesc Andreea Manolache, sunt casatorita de 18 ani cu sotul meu si avem un baiat de 17 ani. De ceva timp s-a apucat de baut, vine noaptea tarziu, face scandal din orice motiv. Eu as vrea sa divortez si sa fac cumva sa raman in apartament doar eu si baiatul meu. Mentionez ca apartamentul a fost cumparat de amandoi, dar pe parcursul anilor majoritatea lucrurilor din casa eu le-am cumparat. El este pensionat pe caz de boala, si primeste o pensie de 1200 lei. Asadar as putea sa fac ceva sa raman in casa doar cu baiatul? nu am nevoie de pensie alimentara pentru copil, am un salar care ne permite sa traim decent....de ce avem nevoie este linistea, careia ii ducem lipsa....
Multumesc!
Stimata doamna, pentru a ramane in casa ca proprietar unic va trebui sa ii achitati jumatate din valoarea apartamentului.
Nu cred ca puteti obtine o evacuare provizorie a sotului printr-un ordin de protectie decat daca faceti dovada unui comportament violent de natura a va pune in pericol pe dvs si pe fiul dvs.

Dupa ramanerea definitiva si irevocabila a divortului puteti face partajarea apartamentului si a celorlalte bunuri dobandite in timpul casatoriei. Solicitati atribuirea acelui apartament dar veti fi obligata sa platiti o sulta sotului reprezentand contravaloarea cotei parti din acel apartament.

Mai trebuie sa stiti si ca taxa de timbru pt partaj este de 3% din valoarea bunurilor supuse partajului.
Este adevarat ca fara violenta nu se poate obtine o evacuare a sotului.
Astfel de procese sunt destul de complicate si fara probe certe nu aveti nicio Sansa la evacuare.
Daca nu va fi evacuat ca locui acolo pe intreaga durata a procesului.
Simplul fapt ca face scandal cand vine baut nu este suficient pentru evacuare pe acest temei legal.
Trebuie sa aveti dovezi ca va agreseaza si este imposibila convietuirea datorita violentelor fizice.
Aceasta ar fi singura sansa care ar duce la castigarea procesului insa ar trebui si martori ca sa se dovedeasca ca el a cauzat agresiunile.
Ok, am inteles. Multumesc din suflet pentru raspunsuri si indrumari! :|