Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Indicele preturilor de consum inseamna indicele de ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Indicele preturilor de consum inseamna indicele de inflatie?

1.In hotararile judecatoresti se precizeaza ca sumele vor fi actualizate cu indicele de inflatie .
2.In OUG nr. 71/2009 -3) Sumele prevazute la alin. (1) si (1^1), platite in temeiul prezentei ordonante de urgenta, se actualizeaza cu indicele preturilor de consum comunicat de Institutul National de Statistica.

Aceasta insemna ca indicele de inflatie = indicele preturilor de consum?
Indicele anual al preturilor de consum masoara evolutia de ansamblu a preturilor marfurilor cumparate si a tarifelor serviciilor utilizate de catre populatie în anul curent fata de anul precedent (sau alt an ales ca perioada de referinta).
Acest indice este determinat ca raport, exprimat procentual, între indicele mediu al preturilor din anul curent şi indicele mediu al anului precedent (sau alt an ales ca perioada de referinta).
Incepand cu anul 1992, indicele mediu al preturilor unui anumit an se determina ca medie aritmetica simpla a indicilor lunari din acel an, calculati fata de aceeasi baza (octombrie 1990=100).
Rata anuala a inflatiei se calculeaza scazand 100 din indicele anual al preturilor de consum.
Nu inteleg mecanismul; sa zicem ca am o hotarare din 2009....care imi va fi platita pana in 2016...ce trebuie sa faca angajatorul?
Calculeaza suma restanta +rata inflatiei din 2009 la care adauga pentru fiecare an indicele preturilor de consum?
De exemplu: sa spunem ca trebuie sa primesc 5 la suta din titlu in 2012...
titlul e obtinut din 2009....suma pe care o primesc e 5% +inflatia din 2009+indicele preturilor de consum din 2010+indicele preturilor de consum din 2011+indicele preturilor de consum din 2012!
E corect?
Radamante, utilizator
IPC si rata inflatiei sunt calculate in fiecare luna de INSSE (www.insse.ro).
Nu puteti aduna IPC la rata inflatiei pentru ca sunt 2 indicatori diferiti.
Pentru a va face o idee privind ceea ce v-am spus mai sus, vizualizati si acest link: [ link extern ] .
Judecatorul spune despre indice de inflatie....Guvernul in ordonanta despre'indicele preturilor de consum comunicat de Institutul National de Statistica. '....Eu ce sa inteleg?

Radamante, utilizator
Din IPC scadeti 100 si gasiti rata inflatiei, nu este nimic mai mult de inteles.