Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Valoarea ratei inflatiei in anii precedenti
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Valoarea ratei inflatiei in anii precedenti

Buna ziua.

Stie cineva cat a fost rata inflatiei pentru anii 2010, 2011,2012,2013,2014,2015?

Multumesc mult.
cristinaelena23, utilizator
2010=6,1%; 2011=5,8%; 2012=3,3%; 2013=4,0%; 2014=1,1%; 2015=-0,6%
Consultați aici:
[ link extern ]
Va multumesc mult. Pe institutul de statistica gasisem asta: [ link extern ]
cu perioada curenta si perioada de referinta... la ce se foloseste? nu este anul aici?
În pagina pe care v-am indicat-o anul precedent reprezintă 100% și aveți:
-în prima coloană indicele total de consum(față de anul precedent)
- în a doua coloană rata inlației(față de anul precedent)
În pagina pe cere ați indicat-o dvs aveți indicele prețurilor de consum;-indicele preturilor de consum(IPC)=rata inflației +100
Pentru a vă construi serii de date aici vă selectați:
- tipul IPC(total/mărfuri alimentare/mărfuri nealimentare/servicii)
-perioada curentă
-perioada de referință
de exemplu dacă vreți să aflați de aici rata inflatiei pe anul 2010, selectați:
-IPC total
-perioada curentă= 2010
-perioada de referință=2009
apăsați <Submit> și veți obține rezultatul

Indicele anual al preturilor de consum - Rezultatele cautarii
Perioada curenta..........Perioada de referinta.......TOTAL IPC (%)
Anul 2010......................Anul 2009.........................106,09

rata inflației este IPC-100=106,09%-100%=6,09%