Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Incasare avans fara livrare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Incasare avans fara livrare

Buna ziua,
deranjez si eu cu o intrebare, sau mai bine zis cu un sfat...

am avut nevoie de niste cherestea ( conditionata fiind de lipsa timpului, am facut o greseala ). am gasit o societate, din piatra neamt, cu care am luat legatura telefonic si prin mail, mi-a trimis o factura proforma, si un draft de contract, am achitat avansul propus pentru a incepe achizitia imediat, dupa care din diverse motive, comanda in sine a cazut, sau a fost anulata .
avind in vedere acest lucru, normal ar fi trebuit sa imi returneze plata avansului, din care a returant la o saptamina jumatate, iar de atunci tergiverseaza...
desi penibil - trebuie sa mentionez ca acel Contract a ramas nesemnat...:">

imi puteti spune in acest caz ce pot face ?

multumesc foarte mult,
Pentru inceput asigurati-va ca toate demersurile pentru recuperarea banilor le-ati facut in scris (exista notificare comunicata si primita de vanzator).
Adresati o invitatie la conciliere pentru rezolvarea diferendului aparut iar in cazul in care nu reusiti recuperarea integrala a sumei de bani achitata in baza facturii proforma, va puteti adresa instantei de judecata
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos pentru raspuns. Da, am facut toate demersurile necesare amiabile de recuperare a acestei sume, insa cind am spus ca "tergiverseaza" m-am referit la faptul ca intotdeauna imi spune"da, am sa platesc, fara probleme", insa in fapt nu se intimpla asa!
L acest aspect ma refer !

Da, am specificat corect, "draft de contract" care nu a fost semnat de catre noi.
Plata aceasta de avans a fost facuta in ideea ca el sa inceapa acea achizitie de cherestea pe care ar fi trbuit sa mi-o livreze mie.
Plata a fost facuta ( avans) insa nu a fost livrata nici o marfa !
Comanda fiind anulata, el trebuia sa returneze aceasta suma.

Multumesc,
Gabriela Mihai, Avocat
Puteti incerca sa faceti o plangere la politie.

In cazul in care va tot amana aveti dreptul de a deschide proces civil.
Incercati sa faceti o notificare prin avocat mai inainte de proces.
Multumesc frumos !
Probabil ca asa am sa fac ...