Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Buna ziua! Sunt in concediu crestere copil pana pe 6 decembrie.Acum sunt insarcinata si trebuie sa nasc la inceputul lunii decembrie.Daca nasc dupa 6 decembrie mai intru in concediu de crestere a copilului? Ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului? Mai este nevoie de minim 42 de zile de la nasterea copilului pana la intrarea in concediu de crestere a copilului? va multumesc
Parerea mea este ca veti beneficia, deoarece:

Persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul
fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele sau
aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii: ... g) au beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului;
1. Daca veti naste inainte de a se termina CCC1 (inclusiv in ziua cand primul copil implineste 2 ani) nu veti mai beneficia de concediu de maternitate (sarcina si lauzie) si veti intra direct in CCC2 imediat ce se termina CCC1.
- Veti face o cerere catre angajator prin care solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC2 (atasati si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).
- Cu o copie dupa decizia emisa de angajator si cu o copie dupa dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil va prezentati la Primarie, unde ati depus actele pentru CCC1 si solicitati indemnizatie pentru CCC2 (nu mai aveti nevoie de alte acte).

2. - Daca veti naste dupa ce se termina CCC1 atunci trebuie sa faceti o cerere catre angajator pentru incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Cu aceeasi data prezentati angajatorului certificat de concediu de maternitate (postnatal).
- Apoi, cand doriti sa intrati in CCC2, reluati procedura de la CCC1.
- Veti intocmi aceleasi acte ca la CCC1.