Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE anticipata

buna ziua
sunt nascut in 08.06.1954 ,am 58 de ani si 6 luni si am o vechime in munca de 36 de ani fara grupa
1 cind pot sa ies la pensie anticipata
2 cu cat va fi diminuata
multumesc
Pentru pensie anticipata cele doua conditii sunt:
Varsta 60 de ani.
Stagiu de cotizare de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Daca nu indepliniti conditia de stagiu,penalizarea va fi de 0,75%,pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.