avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE anticipata

buna ziua
sunt nascut in 08.06.1954 ,am 58 de ani si 6 luni si am o vechime in munca de 36 de ani fara grupa
1 cind pot sa ies la pensie anticipata
2 cu cat va fi diminuata
multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:22, 9 Noiembrie 2012
Pentru pensie anticipata cele doua conditii sunt:
Varsta 60 de ani.
Stagiu de cotizare de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Daca nu indepliniti conditia de stagiu,penalizarea va fi de 0,75%,pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata patricialidia patricialidia Buna ziua, Am o intrebare legata de posibilitatile de pensionare existente pentru socrul meu: - nascut februarie 1959 - perioada continua de cotizare: 36 ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona anticipat doru anghel doru anghel Sunt nascut in 7 dec 1953. Am facut facultate la zi intre 1972-1977. M-am angajat in 11 august '77. Nu am grupe. Am 3 pauze in cartea de munca in ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez? FlorinLaurentiu FlorinLaurentiu Sunt nascut in august 1954, am 33 ani stagiu de cotizare, stagiu militar cu termen redus, facultate 4 ani. Cind as putea sa ma pensionez anticipat ? (vezi toată discuția)