Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... proces penal prea lung
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

proces penal prea lung

Buna ziua. Am citit un dosar in care un amic de al meu este inculpat. Sunt 2 persoane care au savarsit infractiuni ce privesc inselaciunea, fals in inscrisuri,etc. colegul meu a avut un buletin fals,facut personal de el, a cumparat o societate comerciala care avea la dispozitie instrumente de plata,respectiv file cec. Aceasta societate a fost cumparata la indemnul celui de al doilea "prieten" , care acesta este un recidivist in materie de inselaciune,care are de executat cam 3 ani si ceva de pedeapsa si care la ora actuala este fugit din tara si care mai are pe rol in jur de 3 dosare,toate in sfera inselaciunilor. Acest 'prieten" recidivist la gasit pe prietenul meu,la prostit si a facute cele mentionate mai sus. Mentionez ca ei au mai facut astefel de ' afaceri" si in trecut , adica recidivistul la rugat sa semneze si sa scrie cateva file cec inainte de cumpararea acestei societati. Prietenul meu nu stia ca nu e normal, el credea ca il ajuta,facand o fapta buna, recidivistul fiind cica plecat din localitate. Vazand aceste lucruri, si faptul ca nu are nici o problema,nu a fost cautat de organele de politie, prietenul meu nu a banuit nimica ilegal. Apoi in momente de disperare ,din cauza unei datorii, recidistul la pacalit pe prietenul meu sa si faca un buletin fals si sa ia o societate comerciala,pe pretextul ca se vor achizitiona marfuri la preturi mai mici,se vor vinde la un adaos comercial mai mare, i-a mai zis ca este piata de desfacere,etc. Prietenul meu vazand ca nu are nici o problema in ceea ce priveste acele instrumente de plata care le-a scris anterior, el nu a banuit raul care va fi facut. Dupa preluarea societatii, acest recidivist a inceput si a facut ce a putut el mai bine. sa traga tepe ,asa pe intelesul lumii. Prietenul meu a semnat o fila cec in valoare de vreo 3000 de lei , dar restu a fost scris si semnat de recidist, undeva la 2 miliarde vechi. Intre timp in orasul natal a inceput o urmarie penala a prietenului meu in ceea ce priveste acele instrumente de plata care le-a semnat inainte, iar acuma a patit-o si in cel de-al doilea caz, in cel in care a cumparat o societate comerciala. Stiu ca aceste fapte sunt sub incidenta penala,dar el nu stia la acea perioada ce face, in prima faza a crezut ca face o fapta buna, iar in al doilea a fost constient ca a luat o societate comerciala cu acte false,dar el nu credea ca unele societati vor fi inselate si nu se vor plati marfurile cumparate. deci prietenul meu sa ales cu 2 procese ,in 2 judete. cel cu societatea comerciala a inceput deja din 2010, iar primul este tot din 2010 ,dar tot in faza de urmarire, nu se misca nimica cu acel dosar, oare de ce? Acuma intrebarile mele ar fi: ar putea primi prietenul meu o pedeapsa cu suspendare la cele 2 procese? are si martoti care-i sustin marturiile, nu are antecedente penale. El este student la ora actuala, lucreaza, nu face nici un fel de prostii. Iar acel dosar care este pe rolul instantei de judecata dureaza din 2010 si se tot amana verdictul.pe motiv de citare a martorilor,dar acestia au fost citati si cu mandat de aducere si tot degeaba. exista o solutie sa fie demarata mai repde procedura>? In acest dosar care a inceput i s-a imputat faptul ca a savarsit infractiunea de inselaciune,dar el nu stia ce face, iar la prima infatisare acesta nu a recunoscut aceste acuzatii si nu i-a fost redusa pedeapsa cu o treime. dar el numa a semnat si a scris acel instrument de plata, el nu a purtat trative pt achizitinarea marfii,nu a mers sa o ridice, nu stia nimic. Atunci tot la inselaciune intra? Cu toate ca sunt martori care adeveresc spusele prietenului meu. Acest recidist este fugit din tara, el prin aceasta metoda a mai distrus si alte persoane care au fost inselate la fel ca si prietenul meu, prin aceeasi metoda. Va rog cine doreste sa ma ajute cu niste explicatii . La avocat nu are bani sa apeleze, la cel din oficiu..........nu are rost. Deci cu ceva sfaturi, idei, va rog sa ne ajutati. Apropo, daca va intra in vigoare noul cod penal, el va fi judecat dupa noul cod penal? si sentinta va fi data dupa noul cod penal? are sanse mai mare sa primeasca o suspendare dupa noul cod penal? Multumesc
poate ontine suspendarea pedespei dar nu exista nici o certitudine ptr ca suspendarea executarii este o VOCATIE si nu un DREPT al inculpatului.
nu va faceti griji: noul CP nu va intra in vigoare prea curind.
Multumesc pentru raspuns, dar totusi din cele relatate, ar avea vreo sansa la suspendare? sa lasam deoparte intrarea noului cod penal, se aude ca pe undeva in 2014 a fost declarat de catre parlament. in fine. in cele petrecute de prietenul meu nu este un cocnurs de infractiuni? deci ar fi o solutie de scapare? multumesc
Ati primit raspuns ca daca isi angajeaza avocat are sanse la o pedeapsa cu suspendare.
Fara avocat angajat e greu de spus ce sanse ar avea la suspendare.
La inchisoare ajung in general cei fara bani.
Acesta este adevarul.
Prejudiciul nu este mare si de aceea are sanse la suspendare daca este bine aparat de avocat.