Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ticluire de probe
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ticluire de probe

pe parcursul procesului penal, care se desfasoara la judecatorie,partea vatamata a depus mai multe inscrisuri pe care le-a creat pe calculator, dar in realitate sant falsuri.
pot depune plangere penala impotriva ei pentru ticluire de probe mincinoase?
Pana sa depuneti plangere penala ar trebui sa va aparati in procesul in care sunteti acuzat.
Este proces penal sau proces civil?
Ce inscrisuri a depus partea vatamata?
Ati avut acces la acestea, v-a fost acordat un termen pentru a le studia?
Puteti sa le combateti cu ajutorul altor probe.
nu vreau sa imi pierd timpul sa le combat.vreau sa stiu daca ii pot face plangere penala pentru ticluire de probe mincinoase.sa o combata organele de cercetare.....
Ce fel de probe sunt, avand in vedere ca ati precizat ca sunt "create" pe calculator.

Vedeti ca pentru asa ceva, trebuie ca invinuirea ce va este adusa sa fie nedreapta... si sa nu uitati ca legea este bi-laterala, adica si el benecieaza de prezumtia de nevinovatie, adica trebuie sa demonstrati ca acel act este un fals, nu doar ca "poate fi falsificat usor". Daca dovediti ca doar se poate falsifica usor, cel mai probabil nu se va tine cont de el.

Daca e un fals, va raspunde pt. fals in acte, fals sub semnatura privata,etc.
kisso, utilizator
este vorba de niste email-uri care vizeaza corespondenta dintre partea vatamata si un site de socializare.In aceasta corespondenta se face referire la presupusele mele fapte de fals informatic.
Din lecturarea acestor email-uri , observand antetul si alte indicii informatice sant sigur ca aceasta corespondenta nu a existat ci a fost redactata de catre partea vatamata atat cererile ei cat si raspunsul site-ului