Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pierdere contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pierdere contabila

Imi puteti spune daca in anul 2007 am avut pierdere contabila( ct.117), cand pot sa o acopar daca in 2008 am avut profit? La sf. anului 2008 sau la inceputul anului 2009?
Care este nota contabila?

Multumesc!
ghola a scris:

Cristina Vasile a scris:

Multumesc foarte mult!

Dar contul 129 nu se mai foloseste?
Din alte surse am aflat ca se fac urmatoarele inreg. si nu stiu cum este mai bine:

129=117 in decembrie 2008
121=129 in ianuarie 2009

Este bine si asa?

Multumesc!

Daca ai de constituit rezerve din profitul ex financiar curent (in baza unor prevederi legale)se fac inregistrarile
121=129 10.000

129=106 10.000

aceste inregistari se fac in luna dec. 2008 iar in ian profitul ce a ramas dupa repartizarea de mai sus se trecein 117 si de acolo se repartizeaza

121=117
si
117=%
457 Dividende
1068 alte rezerve

Daca ai avansuri de trezorerie (542) nedecontate faci urmatoare inregistare

461=542

Atentie contul 129 nu trebuie sa fie sold in balanta din 31.12.2008

am si eu o nelamurire , daca se inchide cum ati spus mai sus :
121=129 10.000

129=106 10.000, valoare ce ramane in 121 nu este eronata , iar corelatia din bilant F10R31cu F20R64 mai este buna?
banu dana, utilizator
Pierderea anuala, stabilita prin declaratia de impozit pe profit, se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se efectueaza in ordinea inregistrarii acestora, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale in vigoare din anul inregistrarii acestora.
Din profiturile impozabile se recupereaza doar pierderile fiscale inregistrate de societate si declarate in declaratia anuala nu si pierderile contabile inregistrate in soldul debitor al contului de profit si pierdere.
Diferenta dintre pierderea fiscala si cea contabila este urmatoarea:
– pierderea contabila corespunde soldului debitor al contului de profit si pierdere din balanta de verificare a conturilor;
– pierderea fiscala se determina extracontabil, pe baza pierderii contabile influentate de cheltuielile deductibile si nedeductibile, de sumele neimpozabile, de deducerile fiscale si se reflecta in declaratiile de impozite depuse de societatea dumneavoastra la organele fiscale teritoriale unde are inregistrat sediul social.

Revenim la problema: la sf anului 2007 aveti pierdere ...deci apare ct 117debitor.analitic 2007
In anul 2008 inregistrati 121 C
Nu ati specificat daca aveti constituite rezerve sau nu....deci
la sf anului 2008 tb sa aveti soldul in 121
Inregistrari contabile:
121= 117analitic 2008
Apoi
117analitic 2008=117 analitic 2007 si stingeti pierderea raportata pt 2007.
Intervine pb ca nu am date suficiente :daca pierderea raportata este mai mare decat profitul.
Atentie :TOTUL SE RAPORTEAZA LA PIERDEREA FISCALA
davideg a scris:

129 se foloseste pentru repartizari, rezerve, Citeste Ordinul 2374 pt.completarea lui 1752.

Buna seara! am si eu o intrebare pe marginea acestei afirmatii : La 31 decembrie am 121 sfc si nu am de constituit rezerve care este relatia corecta pentru inchiderea exercitiului financiar? Multumesc anticipat
-in ianuarie : 121 = 117 (analitic) “Rezultatul reportat” de repartizat
-in urma Hot AGA se inregistreaza
117 analitic = %
117 analitic “Rezultatul reportat” acoperire pierdere an 200x
457 „Dividende de plata”