Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea handicapului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea handicapului

Buna ziua. Sunt o persoana cu handicap, accentuat si permanent. Am astm. Legat de aceasta as avea mai multe intrebari. Sunt de multi ani asa si as vrea sa stiu in primul rand daca, in afara de cei 200 lei pensie de handicap pe care ii primesc lunar si de faptul ca, daca imi pun pe masina semnul specific, beneficiez de locul de parcare rezervat noua, MAI AM SI ALTE DREPTURI? Sunt casatorita si bunurile, casa, masina sunt comune cu sotul meu, e adevarat ca am putea sa nu platim impozit? Sau sa nu platim telefonul fix la RDS? E adevarat ca pot lua un credit de la banca fara dobanda? ca daca imi schim masina nu platesc taxa de inmatriculare la o noua masina? De unde aflu eu toate acestea? Imi puteti spune voi? MUltumesc mult.
Persoanele cu handicap nu beneficiaza si de scutirea la plata impozitului pe venit daca este angajata?
Multumesc.
ba da, imi cer scuze, eu sunt angajata si nu mi se trage impozit
Codul fiscal
ART.55, alin. (4) lit. k^1)
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la funcţia de bază;