Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cont oprit abuziv
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cont oprit abuziv

Buna ziua! Situatia mea este urmatoarea: Contul meu deschis la Banca [editat] destinat incasarii salariului si a alocatiei copilului este poprit iar sumele sunt ridicate in totalitate de catre executorul bancar. Firma al carei asociat unic am fost a luat un credit de la Banca [editat]. Creditul nu a fost rambursat, astfel s-a recurs la executarea mea silita. Totusi sumele executate sunt provenite din salariu si din alocatia copilului. Am comunicat in scris acest lucru bancii. Raspunsul a fost unul negativ, cu toate ca am specificat ca salariul meu este singura sursa de venit al familiei. Nu am posibilitatea financiara de a angaja un avocat.Va rog sa ma ajutati!
gi-jane2, moderator
Dvs. trebuie sa luati legatura cu executorul caruia sa-i faceti dovada provenientei sumelor care va intra in cont. Banca nu poate face poprire asupra tuturor veniturilor. Si in niciun caz asupra alocatiei pentru minor. Vi se poate pune poprire pe drepturile salariale pana la concurenta a 50% din acestea.

Sfatul meu este sa luati legatura cu executorul, banca a pus poprire pe cont pe baza titlului executoriu, dar masura este abuziva in opinia mea.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal