avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general datorii la stat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

datorii la stat

am un srl suspendat cu o datorie de 32000 ron . ce as putea sa fac sa nu mai platesc datoria .varog datimi un raspuns .nu am de unde sa platesc .multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters257414 , utilizator 09:47, 15 Noiembrie 2012
O solutie ar fi intrarea in insolventa dupa expirarea suspendarii.
putina rabdare... e (ar fi) o solutie sanatoasa...

Propunere legislativă privind scutirea de la plata creanţelor fiscale accesorii

Derularea procedurii legislative:
Data Acțiunea
03-10-2012 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b323
09-10-2012 trimis pentru aviz la Consiliul legislativ (termen: 08.11.2012)
09-10-2012 trimis pentru punct de vedere la Guvern
05-11-2012 primire aviz de la Consiliul legislativ - cu nr. 893/05.11.2012 (favorabil)

...
Procedura de urgență: Da
Stadiu: înregistrat la Senat pt. dezbatere


[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 14 Noiembrie 2012
ContSters257414, utilizator
si cum apare proiectul unei legi perfecte...


PARLAMENTUL ROMANIEI

Camera Deputatilor Senat


LEGE

privind scutirea de la plata creantelor fiscale accesorii


Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege

Art.1 - Contribuabilii care inregistreaza obligatii fiscale restante in ultima zi a lunii anterioare intrarii in vigoare a prezentei legi, datorate bugetului de stat, bugetelor de asigurari sociale si bugetelor locale, beneficiaza de anularea sau reducerea creantelor fiscale accesorii, reprezentand dobanzi, majorari de intarziere si penalitatea astfel:
a) se anuleaza creantele fiscale accesorii, daca in termen de 3 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, obligatiile principale se sting prin plata voluntar sau compensare;
b) se reduc cu 50% creantele fiscale accesorii, daca in termen de 6 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, obligatiile principale se sting prin plata voluntara sau compensare;
Art. 2 - Actele administrative fiscale sau titlurile executorii prin care s-au stabilit creante fiscale accesorii aferente creantelor fiscale principale, stinse potrivit art.1, se desfiinteaza, chiar daca impotriva acestora s-au exercitat on nu cai de atac.
Art. 3 - Prevederile art.1 se aplica si in cazul in care a fost declansata procedura de insolventa.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, in sedinta din ..., cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin.(2) din Constitutia Romaniei, republicata.



Presedintele Camerei Deputatilor Presedintele Senatului
Valeriu Stefan Zgonea George Crin Laurentiu Antonescu


[ link extern ]

Ultima modificare: Joi, 15 Noiembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Liviu...Senat, apoi Camera Deputatilor care este for decizional, nu-i asa?
Trebuie sa mai avem putintica "patienta". ;)
a mai fost una (ordonanta, hg, nu mai stiu), cred ca prin 2002...

la fel ca legea asta de acum, cu anularea accesoriilor... in plus, si obligatiile alea principale s-au putut plati in rate, vreo 5 ani, cu dobanda absolut simbolica... fara ipoteci, fara nimic... decat, parca, echivalentul unei rate pus colateral la ei, la trezorerie...

si eu, personal, am beneficiat atunci de ea... stii cum a fost?:whistle:

... iti spun tot eu... perfect!:whistle:




Ultima modificare: Miercuri, 14 Noiembrie 2012
ContSters257414, utilizator

Alte discuții în legătură

Og 30/31.08.2011 tatiana_galati tatiana_galati Buna ziua, As dori sa stiu daca o societate cu activitate suspendata, a carei fisa pe platitor indica o singura suma de plata, si anume, pentru \"Dobanzi si ... (vezi toată discuția)
Data intrarii in vigoare og 30 tatiana1 tatiana1 Pe langa amendarea unor acte normative in vigoare, OG 30/2011 introduce prevederi privind acordarea unor facilitati legate de achitarea obligatiilor fiscale ... (vezi toată discuția)
Og30/2011 ana-alina ana-alina Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, daca stie cineva, care este modalitatea de calcul a diminuarii penalitatilor de interziere conform OG 30/2011. Situatia din ... (vezi toată discuția)