avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad

Buna ziua.Sunt funct.public din aug.2001.In dec.2009 am avansat in clasa I ,grad asistent.In dec.2012 se implinesc 3 ani si pot promova de la asistent la principal.M-am adresat d-nei secretare si mi-a spus ca demareaza procedurile dupa 01.01.2013.Eu va intreb daca nu este tarziu ca tocmai atunci sa inceapa , nu trebuia mai devreme deoarece (pana trimite adresa la ANFP pt. desemnarea unei pers. care va face parte din comisia de examen si toate celelalte care tin de concurs ) dureza mult.La salariul meu net de 700 lei orice suma conteaza.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gordius63 , utilizator 21:23, 4 Ianuarie 2013

HG 611/2008

Solicitarea avizului şi înştiinţarea Agenţiei
Art. 21
(1) În vederea organizării şi desfăşurării concursurilor, în cazul concursurilor de recrutare pentru care competenţa de organizare aparţine Agenţiei sau autorităţilor şi instituţiilor publice din administraţia publică centrală, acestea au obligaţia de a solicita avizul Agenţiei cu cel puţin 45 de zile înainte de data organizării probei scrise a concursului.


(2) Prevederile art. 21-75 se aplică în mod corespunzător, cu excepţia art. 21 alin. (2) lit. a) şi d), art. 22, art. 24, art. 26 alin. (1), art. 30, art. 38, art. 39 alin. (1), art. 43, art. 45, art. 49 şi art. 72.



HG 611/2008

Solicitarea avizului şi înştiinţarea Agenţiei
Art. 21
(1) În vederea organizării şi desfăşurării concursurilor, în cazul concursurilor de recrutare pentru care competenţa de organizare aparţine Agenţiei sau autorităţilor şi instituţiilor publice din administraţia publică centrală, acestea au obligaţia de a solicita avizul Agenţiei cu cel puţin 45 de zile înainte de data organizării probei scrise a concursului.


(2) Prevederile art. 21-75 se aplică în mod corespunzător, cu excepţia art. 21 alin. (2) lit. a) şi d), art. 22, art. 24, art. 26 alin. (1), art. 30, art. 38, art. 39 alin. (1), art. 43, art. 45, art. 49 şi art. 72.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ocupare post perioada determinata functionar public georgiananegoita georgiananegoita Va rog sa ma lamuriti care este procedura ocupare post pe perioada determinata intr-o primarie.Am citit Legile si am inteles ca trebuie insttiintata ANFP,mai ... (vezi toată discuția)
Demersurile luate in cadrul concursului de ocupare a functiei de secretar de primarie nicedi nicedi buna seara!doresc sa aflu la cat timp anpf planifica examenul , dupa ce primarul a anuntat locul scos la concurs. (vezi toată discuția)
Cine organizeaza concursul pentru ocuparea unui post vacant de secretar comuna? bogdanmarinela bogdanmarinela Cine organizeaza concursul pentru ocuparea unui post vacant de secretar comuna si ce trebuie sa faca Primaria? (vezi toată discuția)