Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad

Buna ziua.Sunt funct.public din aug.2001.In dec.2009 am avansat in clasa I ,grad asistent.In dec.2012 se implinesc 3 ani si pot promova de la asistent la principal.M-am adresat d-nei secretare si mi-a spus ca demareaza procedurile dupa 01.01.2013.Eu va intreb daca nu este tarziu ca tocmai atunci sa inceapa , nu trebuia mai devreme deoarece (pana trimite adresa la ANFP pt. desemnarea unei pers. care va face parte din comisia de examen si toate celelalte care tin de concurs ) dureza mult.La salariul meu net de 700 lei orice suma conteaza.
Va multumesc.

HG 611/2008

Solicitarea avizului şi înştiinţarea Agenţiei
Art. 21
(1) În vederea organizării şi desfăşurării concursurilor, în cazul concursurilor de recrutare pentru care competenţa de organizare aparţine Agenţiei sau autorităţilor şi instituţiilor publice din administraţia publică centrală, acestea au obligaţia de a solicita avizul Agenţiei cu cel puţin 45 de zile înainte de data organizării probei scrise a concursului.

(2) Prevederile art. 21-75 se aplică în mod corespunzător, cu excepţia art. 21 alin. (2) lit. a) şi d), art. 22, art. 24, art. 26 alin. (1), art. 30, art. 38, art. 39 alin. (1), art. 43, art. 45, art. 49 şi art. 72.

HG 611/2008

Solicitarea avizului şi înştiinţarea Agenţiei
Art. 21
(1) În vederea organizării şi desfăşurării concursurilor, în cazul concursurilor de recrutare pentru care competenţa de organizare aparţine Agenţiei sau autorităţilor şi instituţiilor publice din administraţia publică centrală, acestea au obligaţia de a solicita avizul Agenţiei cu cel puţin 45 de zile înainte de data organizării probei scrise a concursului.

(2) Prevederile art. 21-75 se aplică în mod corespunzător, cu excepţia art. 21 alin. (2) lit. a) şi d), art. 22, art. 24, art. 26 alin. (1), art. 30, art. 38, art. 39 alin. (1), art. 43, art. 45, art. 49 şi art. 72.