Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lege aplicabila Asociatiei de Proprietari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lege aplicabila Asociatiei de Proprietari?

Buna ziua,

Legislatia aplicabila Asociatiei de Proprietari este legea nr. 230/2007, precum si Normele metoddologice de aplicare a acesteia.

Intrebarea mea: Legea nr. 230/2007, lege speciala, se completeaza cu dispozitiile Ordonantei de Guvern nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii?
Nu, asociatia de proprietari este una, asociatia constituita in temeiul OG 26 este altceva. In art. 1 din cele doua acte normative puteti afla care este scopul pe care il reglementeaza.
Nu are tangenta legislatia care guverneaza infiintarea,organizarea si activitatea asociatiilor de proprietari cu OG nr 26/2000