Forum Discuţii juridice Executare silită Insolventa
Discuție deschisă în Executare silită

Insolventa

Firma are datorii fata de institutia publica in baza unei sentinte civile definitive de 18.159 lei .
Executorul judecatoresc nu poate recupera nimic deoarece firma nu are nimic pe ea
Pot solicita falimentul firmei ?
Da, puteti solicita. insolventa este acea stare a patrimoniului debitorului care se caracterizeaza prin insuficienta fondurilor
banesti disponibile pentru plata datoriilor certe, lichide si exigibile

Art. 27. - (1) Legea 85/2006 Debitorul aflat în stare de insolventa este obligat sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi
supus dispozitiilor prezentei legi, în termen de maximum 30 de zile de la aparitia starii de insolventa.
Din cate stiu este un plafon de 40.000 lei pentru a cere insolventa firmei