avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Insolventa
Discuție deschisă în Executare silită

Insolventa

Firma are datorii fata de institutia publica in baza unei sentinte civile definitive de 18.159 lei .
Executorul judecatoresc nu poate recupera nimic deoarece firma nu are nimic pe ea
Pot solicita falimentul firmei ?
Cel mai recent răspuns: mirceamonac , utilizator 13:55, 15 Noiembrie 2012
Da, puteti solicita. insolventa este acea stare a patrimoniului debitorului care se caracterizeaza prin insuficienta fondurilor
banesti disponibile pentru plata datoriilor certe, lichide si exigibile

Art. 27. - (1) Legea 85/2006 Debitorul aflat în stare de insolventa este obligat sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi
supus dispozitiilor prezentei legi, în termen de maximum 30 de zile de la aparitia starii de insolventa.
Din cate stiu este un plafon de 40.000 lei pentru a cere insolventa firmei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare unui srl cu datorii 2mai 2mai suspendare unui srl cu datorii pe o perioada de 3 ani este posibila si cum se procedeaza (vezi toată discuția)
Intrare in insolventa - debitor Bisca Bisca Buna. Este vorba de 2 asociati care nu se mai inteleg pentru a continua afacerea. Datorile de la finante (20000)nu depasesc 40.000. Punctele de lucru sunt ... (vezi toată discuția)
Procedura de insolventa diana n diana n Buna seara! Am o intrebare la care nu am gasit un raspuns care sa ma lamureasca: sunt angajata unei firme careia unul dintre creditori i-a deschis proces din ... (vezi toată discuția)