Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare-cumparare nerespectat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare-cumparare nerespectat?

Buna ziua.

Se doreste vanzarea unei case cu terenul aferent.
In fata notarului se constata ca sunt probleme privind intabularea terenului.
Se incheie un antecontract de vanzare cumparae in fata notarului.
Se da un avans de 3.000 eur si se specifica obligatia vanzatorului ca in termen de 1 luna sa demareze activitati de clarificare a situatiei, in caz contrar vanzatorul va restitui cei 3.000 eur si alti 3.000 adica 6.000

Vanzatorul demareaza in termen activitati de clarificare a situatiei. Se angajeaza un topograf se scot acte de la primarie, se depun acte la cartea funciara , dar din cauza unor termene obligatorii termenul de o luna este insuficient pentru incheierea tuturor actelor si pentru finalizarea acestora in cartea funciara (intabulare probabi)

Dupa 2 luni vanzatorul primeste un act de la un executor judecatoresc prin care i se solicita sa se prezinte in data ora....... la executor pentru a plati 6.000 eur.
Executorul judecatoresc face o cerere de informare pt. un extras CF al terenului ( probabil ca sa vada care e situatia) Cererea e respinsa pe motiv ca se fac modificari asupra situatiei terenului ( procedurile erau demarate).

Intre timp apar actele, se contacteaza un avocat care e optimist si preia initiativa, face un act il inainteaza cumparatorului pentru a se prezenta in data de ....la un notar pentru a inceheia contractul de vanzare cumparare.
Cumparatorul nu se prezinta. El anunta ca va da vanzatorul in judecata si solicita 6.000 eur conform antecontractului.

Intre timp avocatul a devenit pesimist, asa ca urmeaza contactarea unui alt avocat, intre timp poate imi oferiti si voi un sfat .

Multumesc.
Depinde ce anume se urmareste in acest antecontract, perfectarea contractului de vanzare-cumparare sau obtinerea de daune, conform antecontractului incheiat la notar.
1. in antecontract, se prevede obligatia vanzatorului doar in ceea ce priveste demararea formalitatilor in vederea intabulari iimobilului, nu si finalizarea acelei actiuni. Daca vanzatorul dovedeste ca a inceput acele formalitati si nu din vina lui nu a finalizat intabularea, daunele in cuantum de 3000 euro nu se vor obtine in instanta.
2. Daca se doreste perfectarea acelui contract si cumparatorul a intrat deja in posesia efectiva a bunului, atunci se poate perfecta contractul fie la notar ( se poate contacta din nou vanzatorul si se stabileste de comun acord prezentarea partilor la notar) , fie in instanta, unde se va arata ca vanzatorul, desi contactat, nu s-a prezentat, si in cazul acesta solicitati fie restituirea sumelor date ca avans, fie emiterea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare-cumparare.

Am prevazut mai multe posibilitati, intrucat dvs. nu ati precizat exact ce anume doriti in momentul de fata, daca ati intrat in posesia imobilului si daca intentionati sa achitati si diferenta de pret.
cugetatorul a scris:

Buna ziua.

Se doreste vanzarea unei case cu terenul aferent.
In fata notarului se constata ca sunt probleme privind intabularea terenului.
Se incheie un antecontract de vanzare cumparae in fata notarului.
Se da un avans de 3.000 eur si se specifica obligatia vanzatorului ca in termen de 1 luna sa demareze activitati de clarificare a situatiei, in caz contrar vanzatorul va restitui cei 3.000 eur si alti 3.000 adica 6.000

Multumesc.

Din cele relatate mai sus, obligaţia asumată de proprietarul-vînzător este una de diligenţă, nu de rezultat. El nu s-a obligat ca în termen de o lună să întabuleze terenul, ci să efectueze acele demersuri care au ca finalitate întabularea.

Dacă aţi redat fidel esenţa acelei clauze contractuale, pot afirma că promitentul cumpărător nu se va putea folosi de ea pentru a cere instanţei valorificarea clauzei de arvună (restituirea dubluli sumei pe care a achitat-o promitentului vînzător.

Presupun că sunteţi promitentul vînzător (sau avocatul acestuia?). Dacă este aşa, bănuiesc că aţi solicitat notarului o încheiere de certificare a faptului că promitentul cumpărător nu s-a prezentat în urma notificării (pe care, sper, aţi trimis-o prin executorul judecătoresc).

Liviu S.Bordaş
themis, utilizator
Cumparatorul se pare ca s-a razgandit, pretul la imobiliare a scazut si in antecontract e specificat un pret mai mare( pretul la momentul perfectarii antecontractului) asa ca el s-a gandit sa invoce depasirea termenului pentru a nu mai perfecta contractul si de cu nu de a obtine si daune.

Vanzatorului ii este tot una , poate ramane cu casa si terenul nevandut dar nu vrea sa plateasca daune, eventual daca poate sa nu mai restituie nici avansul

Fiecare crede ca dreptatea e de partea lui.Cumparatorul crede ca daca a trecut o luna deja trebe sa primeasca despagubiri, iar vanzatorul poate face dovada ca a demarat procedurile in termen. Contractul cu topograful, acte inaintate la CF.

Intrebarea mea este ce rol joaca executorul inainte de un proces.
Cred că executorul nu a făcut altceva decît să vă transmită o notificare din partea promitentului cumpărător, ceea ce ţine de atribuţiunile lui. În niciun caz nu poate fi vorba despre vreun act de executare. Chiar dacă antecontractul este încheiat în formă autentică, el nu poate fi titlu executor în privinţa sumelor prevăzute cu titlu de arvună.
themis a scris:

cugetatorul a scris:

Buna ziua.

Se doreste vanzarea unei case cu terenul aferent.
In fata notarului se constata ca sunt probleme privind intabularea terenului.
Se incheie un antecontract de vanzare cumparae in fata notarului.
Se da un avans de 3.000 eur si se specifica obligatia vanzatorului ca in termen de 1 luna sa demareze activitati de clarificare a situatiei, in caz contrar vanzatorul va restitui cei 3.000 eur si alti 3.000 adica 6.000

Multumesc.

Din cele relatate mai sus, obligaţia asumată de proprietarul-vînzător este una de diligenţă, nu de rezultat. El nu s-a obligat ca în termen de o lună să întabuleze terenul, ci să efectueze acele demersuri care au ca finalitate întabularea.

Dacă aţi redat fidel esenţa acelei clauze contractuale, pot afirma că promitentul cumpărător nu se va putea folosi de ea pentru a cere instanţei valorificarea clauzei de arvună (restituirea dubluli sumei pe care a achitat-o promitentului vînzător.

Presupun că sunteţi promitentul vînzător (sau avocatul acestuia?). Dacă este aşa, bănuiesc că aţi solicitat notarului o încheiere de certificare a faptului că promitentul cumpărător nu s-a prezentat în urma notificării (pe care, sper, aţi trimis-o prin executorul judecătoresc).

Liviu S.Bordaş

Nu sunt nici vanzatorul nici avocatul lui, incerc sa ajut o cunostinta, stiind ca forumurile si o comunitate anume te poate ajuta cu un sfat cat de mic, inainte de a lua o decizie. Vorbesc in numele vanzatorului si incerc sa-l ajut.
O sa incerc obtinerea exacta a prevederilor din antecontract. ( am vrut de fapt sa nici nu scriu nimic pana atunci)
Executorul judecatoresc a actionat in numele cumparatorului, in acest sens a convocat vanzatorul pentru obtinerea celor 6.000 eur ( vanzatorul nu s-a prezentat) si a incercat sa obtina o informare asupra C.F.

Avocatul a actionat in numele vanzatorului , a convocat cumparatorul la notar pentru incheierea contractului ( intre timp actele privind intabularea s-au terminat) dar cumparatorul nu s-a prezentat, deoarece se pare ca nu mai vrea sa incheie acel contract.

Din punctul meu de vedere vanzatorul nu trebuie sa faca nimic ( el nu urmareste in mod special incheierea contractului ci doar sa nu fie obligat sa plateasca daune , si daca poate nici sa nu restituie avansul) el are avansul si si-a indeplinit obligatiile.

Primul pas se pare ca trebuie facut de cumparator daca vrea sa-i fie restituit avansul, trebuie sa-l obtina in instanta (eventual si daune).
Daca vanzatorul era interesat in mod special de vanzare trebuia acum sa inainteze actiune in instanta ca sa obtina inceheierea contractului. Se pare ca va trebui sa astepte actiunea cumparatorului.

sper ca ati solicitat notarului o încheiere de certificare a faptului că promitentul cumpărător nu s-a prezentat în urma notificării (pe care, sper, aţi trimis-o prin executorul judecătoresc

Notificarea a fost facuta prin avocat, nu cred ca sa- solicitat notarului o incheiere de certificare , dar se poate obtine si sunt convins ca va fi utila intr-un eventual proces.

Intrebarea mea este de ce s-a apelat la un executor si nu direct in instanta si daca executorul poate face o cerea de informare ca sa vada daca s-a facut intabularea in CF

cugetatorul, utilizator