Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie minori
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie minori

am 2 copii 9 ani si respectiv 8 ani pe care nu am luat nici un fel de alocatie de stat pentru ca nu am depus actele si nu am avut certificatele de nastere acum ca le am as dori sa va intreb daca pot lua alocatia din urma pentru cei doi copii ? sau doar de cand am depus actele??
Art. 6 din Legea nr.61/1993 prevede :
(1) Stabilirea dreptului de alocatie de stat pentru copii se face pe baza cererii si a actelor din care rezulta indeplinirea conditiilor de acordare a acestui drept
(2) Cererea se face, in numele copilului, de catre persoanele prevazute la art. 4 alin. (1)-(3)
(3) Dupa implinirea varstei de 14 ani, cererea se poate face si de catre copil, cu incuviintarea reprezentantului sau legal
(4) Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii
(5) In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni
.....

Asadar, se poate plati alocatia pe o perioada din urma de maxim 12 luni.
multumesc foarte mult pentru raspuns am citit si eu legea nr.61/1993 dar credeam ca sau mai adus modificari la ea de care nu stiam multumesc foarte mult.