Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara cu plata cash
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara cu plata cash

Buna seara,
As avea nevoie, va rog, de un raspuns cat mai urgent la urmatoarea situatie. Acum cateva zile, firma la care lucrez, platitoare de TVA, a achizitionat cash,o masina second din Germania, in valoare de 16000 E. Conf. legii, plata cash cu euro nu e limitata de un plafon, respectiv contravaloarea sumei de 5000 lei, cred ca nu gresesc. Ce nu stiu este cum inregistram in conta, presupun ca folosim casa in devize, iar dc da aceasta trebuia alimentata inainte de tranzactie? O alta intrebare este daca aceasta suma de bani cade sub incidenta prevederilor legii 656, privind spalarea banilor, desi exista mijlocul fix? Sper din suflet sa imi dati un raspuns. Multumesc.
Folositi cont 5314. Unde ati schimbat banii, in Romania? Din contul in lei al societatii ati retras numerar si ati schimbat in euro?

Eu stiu ca aveti obligatia de a declara plata la Oficiul pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor. Deoarece depaseste 15000 de Euro. Si nu stiu ce prevede legea la trecerea frontierei cu valuta cash.
Buna,
Schimbul valutar s-a facut in Romania, iar banii sunt retrasi din casa in lei(desi avem si in 455, nu stiu exact cum ar fi mai ok). Operatiile sunt atunci 2133= 404; 4426=4427; 404=5134 sau mai sunt necesare si alte operatii?Trebuie raportat la oficiu?Multumesc mult.
Folositi cont 5314 pentru casa in valuta, nu 5134. :)
Inregistrati retragerea numerarului din casa in lei 581=5311, cumpararea valutei si inregistrarea acesteia in Registrul de casa in valuta 5314=581. In opinia mea cu siguranta trebuie raportata tranzactia, dar mai studiez legea si revin.
Multumesc tare mult. Am scris gresit contul din graba. Ma intreb oare nu e suficient faptul ca aceasta achizitie se face publica prin 390? Am sa mai citesc si eu legea cu pricina, desi recunosc ca uneori imi prind urechile si ma bag si mai mult in ceata.