Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Credit cont 711
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Credit cont 711

Buna seara

In completarea notei 4 la bilant "Analiza rezultatului din exploatare" unde se trece valoarea din Creditul contului 711?
Multumesc.

La rubrica "productie neterminata". Soldul lui 711 care se trece in nota 4, trebuie sa fie creditor.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Daca productia la inceputul exercitiului presupunem ca este 1000 si la sfarsitul exercitiului 4000 inceamna ca in credit 711 am 3000?
Eu aveam un model unde nu era trecuta productia neterminata si din acest motiv nu stiam cum sa completez.
Multumesc mult.
Sold la 711 nu aveti la inceputul exercitiului. Stocul de produse se regaseste la inceputul perioadei in cont 345.
Calculati variatia stocurilor pentru perioada ianuarie - iunie/decembrie. Dvs. trebuie sa calculati rulajul debitor si rulajul creditor aferent fiecarei luni a perioadei care este in discutie.
Soldul creditor il reprezinta produsele realizate si ramase in stoc, iar soldul debitor diminuarea stocului de produse, fata de inceputul perioadei. Inchiderea lui 711 se realizeaza in fiecare luna prin 121, cu soldul ramas. Aceasta se ia in calcul pentru aflarea soldului final al contului 711.

Buna ziua,

Aveti dreptate,eu m-am exprimat gresit;era vorba despre productia in curs la inceputul perioadei(1000) si productia in curs la sfarsitul perioadei(4000).In acest caz soldul creditor 711 ar fi 3000?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Scrieti-mi va rog rulajele pe doua luni, atat debit cat si credit. Nu le cumulati. Pe fiecare luna separat. Am sa va explic cum trebuie sa calculati in continuare. De exemplu, pentru lunile ianuarie si februarie.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal