Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... subiect activ al inf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

subiect activ al inf

am o intrebare, va rog! de ce o societate comerciala pe actiuni, nelegal constituita (sanctiunea fiind nulitatea absoluta) poate fi subiect activ al unei infractiuni? pentru ca obtine personalitate juridica din momentul inregistrarii la registrul comertului, chiar daca exista un singur actionar desi legal e minim 2?
Buna seara.

Pentru a gasi raspunsul potrivit la intrebarea dvs. va propun sa lecturam impreuna cateva prevederi din Legea nr. 31/ 1990 privind Societatile Comerciale, cu actualizarile si modificarile ulterioare:
Articolul 5 - Actele de constituire, alin.(1)
"(1) Societatea in nume colectiv sau in comandita simpla se constituie prin contract de societate, iar societatea pe actiuni, in comandita pe actiuni sau cu raspundere limitata se constituie prin contract de societate si statut."
Articolul 6 - Fondatorii
"(1) Semnatarii actului constitutiv, precum si persoanele care au un rol determinant in constituirea societatii sunt considerati fondatori"
(2) Nu pot fi fondatori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabile ori care au fost condamnate pentru gestiune frauduloasa, abuz de incredere, fals, uz de fals, inselaciune, delapidare, marturie mincinoasa, dare sau luare de mita, pentru infractiunile prevazute de Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii actelor de terorism, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru infractiunile prevazute de art. 143-145 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei sau pentru cele prevazute de prezenta lege, cu modificarile si completarile ulterioare."
Articolul 8 - Continutul actului constitutiv al SA
Actul constitutiv al societatii pe actiuni sau in comandita pe actiuni va cuprinde:
a) datele de identificare a fondatorilor; la societatea in comandita pe actiuni vor fi mentionati si asociatii comanditati;
b) forma, denumirea si sediul social;
c) obiectul de activitate al societatii, cu precizarea domeniului si a activitatii principale;
d) capitalul social subscris si cel varsat si, in cazul in care societatea are un capital autorizat, cuantumul acestuia;
e) natura si valoarea bunurilor constituite ca aport in natura, numarul de actiuni acordate pentru acestea si numele sau, dupa caz, denumirea persoanei care le-a adus ca aport;
f) numarul si valoarea nominala a actiunilor, cu specificarea daca sunt nominative sau la purtator;
f1) daca sunt mai multe categorii de actiuni, numarul, valoarea nominala si drepturile conferite fiecarei categorii de actiuni;
f2) orice restrictie cu privire la transferul de actiuni;
g) datele de identificare a primilor membri ai consiliului de administratie, respectiv a primilor membri ai consiliului de supraveghere;
g1) puterile conferite administratorilor si, dupa caz, directorilor, respectiv membrilor directoratului, si daca ei urmeaza sa le exercite impreuna sau separat;
h) datele de identificare a primilor cenzori sau a primului auditor financiar;
i) clauze privind conducerea, administrarea, functionarea si controlul gestiunii societatii de catre organele statutare, numarul membrilor consiliului de administratie sau modul de stabilire a acestui numar;
j) durata societatii;
k) modul de distribuire a beneficiilor si de suportare a pierderilor;
l) sediile secundare - sucursale, agentii, reprezentante sau alte asemenea unitati fara personalitate juridica -, atunci cand se infiinteaza o data cu societatea, sau conditiile pentru infiintarea lor ulterioara, daca se are in vedere o atare infiintare;
m) orice avantaj special acordat, in momentul infiintarii societatii sau pana in momentul in care societatea este autorizata sa isi inceapa activitatea, oricarei persoane care a participat la constituirea societatii ori la tranzactii conducand la acordarea autorizatiei in cauza, precum si identitatea beneficiarilor unor astfel de avantaje;
n) numarul actiunilor comanditarilor in societatea in comandita pe actiuni;
o) cuantumul total sau cel putin estimativ al tuturor cheltuielilor pentru constituire;
p) modul de dizolvare si de lichidare a societatii.

Pe baza si in logica celor prezentate, o societate pe actiuni este constituita legal daca se intrunesc cumulativ conditiile prezentate mai sus. Plecand de la acest adevar, o societate pe actiuni nu poate fi constituita daca nu se indeplinesc conditiile legale mentionate. Prin urmare, cu tot respectul, nu reusesc sa identific exact termenul de "societate comerciala pe actiuni, nelegal constituita".
Este o grila a domnului udroi..si exact asa a fost formulat..eu doar l-am citat.
Si am mai gasit in jurisprudenta curtii de apel faptul ca un recurs a fost admis pe motivul acesta..respectiv o societate pe actiuni a fost inregistrata la registrul comertului, deci a dobandit personalitate juridica, cu un singur partener..si pentru ca o societate pe actiuni sa fie legal constituita e necesar de minim doi. Santiunea data de Curte fiind nulitate absoluta.Nici eu nu inteleg cum a putut fi inregistrata cu un partener cand legea e clara..daca in timpul asta a comis o infractiune, poate fi subiect activ pentru ca ea avea personalitate juridica chiar daca sanctiunea intervenita apoi a fost nulitatea absoluta? si sanctiunea aceasta nu produce efect retroactiv? asta nu inteleg nici eu. pentru ca daca ar fi asa, societatea nu ar putea fi subiect activ avand in vedere ca nu are personalitate juridica..ma refer daca efectul produs e retroactiv..eu nu am studit dr comercial deocamdata si nu cunosc prea multe de aceea as dori o explicatie.multumesc!