Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit ipotecar-imposibilitate de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit ipotecar-imposibilitate de plata

Buna ziua,
Va rog foarte mult sa imi raspundeti daca ma puteti ajuta in solutionarea urmatoarei probleme.
Sotia a cumparat in anul 2008, prin credit ipotecar in franci un apartament inainte de a fi casatoriti.
Nu mai putem plati ratele. Bunul ipotecat este apartamentul cumparat. Mai avem de platit aproximativ 46.000 CHF iar valoarea corecta a apartamentului este de aproximativ 25.000 CHF.
Daca nu vom plati ratele in urma executarii silite sunt sigur ca sotia va avea oprire pe salariu, insa va fi afectat si salariul meu, daca in momentul acordarii creditului nu eram casatoriti si nu am semnat nici un fel de angajament cu banca.
Avem un teren dobandit dupa casatorie. Poate fi executat silit, daca eu nu am nicio obligatie fata de banca?
Va multumesc foarte mult.
Numai sotia e datoare si raspunde cu veniturile si bunurile sale. Nu se pot atinge de teren pana nu creditorul va cere partajul bunului pt a putea executa silit cota sotiei dvs.
Va multumesc foarte mult ca mi-ati raspuns si va urez sa
aveti o zi minunata.