Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare teren

Doresc sa cumpar un teren pe un deal ,am dus expertul topograf sa identifice terenul si proprietarii ,din pacate harta la cadastru pentru aceasta zona nu exista si nu poate identifica nr topo pentru intreaga zona .Cei care folosesc terenuri in aceasta zona nu detin acte de proprietate au terenurile lasate din neam in neam sau de la cunoscuti la primarie nu platesc impozit . Terenul este liber fiindca unde este ocupat exista vii sau livada dar aici este ca o padure virgina ,cei pe care i-am intrebat cum au dobandit terenul au zis ca l-au ocupat efectiv sau de la rudenii si cunoscuti.
Ce sa fac??? sa ocup si eu terenul sau sa il declar la primarie dar acolo imi cer act de proprietate , contr de v-c sau certif de mostenitor.
Astept solutii pentru a intra in legalitate.
in ce zona a tarii este terenul? cei care va vand dvs, au macar rol fiscal?
in bihor este terenul din pacate terenul nu este declarat la primarie de catre detinatori sa nu plateasca impozit .Pe vremuri aceste terenuri nu au fost in CAP am intrebat si la notariat daca au fost facute ceva tranzactii sau succesiuni cu terenuri din zona nimic.Topograful a zis ca terenul este in extravilan si nu sunt harti la cf fiindca pentruacea zona terenul nu a starnit destil interes