Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Taxe neuniforme practicate de Colegiile Consilierilor ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Taxe neuniforme practicate de Colegiile Consilierilor Juridici

Buna ziua,

am facut o mica analiza a taxelor acestei asociatii profesionale pe judete, in limita resurselor.

Concluziile sunt urmatoarele:

I. Taxa de inscriere la examenul de definitivat:

1. CLUJ – 1.000 RON
2. Timis – 400 RON
3. Bucuresti, Sibiu– 300 RON
4. Brasov – 250 RON
5. Salaj, Mures – 200 RON
6. Bihor, Giurgiu – 150 RON
7. Constanta – 100 RON
8. Vrancea – 50 RON

II. Cotizatia/indemnizatia de membru anuala:

1. CLUJ – 360 RON
2. Bucuresti – 300 RON
3. Giurgiu – 276 RON
4. Bacau, Bistrita-Nasaud, Caras-Severin, Constanta, Galati – 240 RON
5. Alba, Sibiu – 180 RON
6. Salaj – 120 RON

III. Taxa de inscriere in colegiul consilierilor juridici:

1. CLUJ, GALATI – 600 RON
2. CARAS- SEVERIN – 500 RON
3. Bacau, Bucuresti, Sibiu – 450 RON
4. Timis – 400 RON
5. Alba, Bihor, Vrancea – 300 RON
6. Mures – 220 RON
7. Salaj – 200 RON
8. Giurgiu – 180 RON
9. Constanta – 50 RON

Cei care doresc o uniformizare a acestor taxe, ma pot contacta prin mesaj privat, in vederea initierii unui proiect in acest sens, ce va fi inaintat acestei asociatii profesionale.
Sau poate vreti uniformizarea prin constituirea unei singure organizatii profesionale, ca la UNBR cu o taxa de 3500 RON, nu?

Ce rost are uniformizarea? Asociatiile profesionale sunt independente iar orice ingerinta legislativa nu face decat sa ingradeasca libertatea de asociere.

Nu cred ca 50 lei in plus sau minus au relevanta iar initiativele legislative ar trebui sa fie pentru probleme serioase.

De ex:
- hotararile judecatoresti in Romania nu sunt publicate.
- Monitorul Oficial nu este o publicatie gratuita.

Astea sunt problemele mari ale justitiei, nu taxele de 150 pana la 500 ale ordinelor consilierilor juridici.

Alberto Kurtyan

Subliniez faptul ca este vorba de o initiativa a membrilor asociatiei pe care acestia o vor depune Consiliul Director al Colegiului si/sau Uniunii in vederea modificarii cuantumului acesteia, iar ulterior Consiliul Colegiului va hotari prin decizie micsorarea/mentinerea taxelor.

Sa luam cazul cel mai extrem si anume taxa de 1000 ron pt examenul de definitivat de la Cluj si taxa de 50 de ron pt acelasi examen in alt judet, e o diferenta de 950 RON, si nu de 50 RON.
uniformitatea in profesia avocatilor si consilierilor juridici (paralelism profesional, daca ma intrebati pe mine) NU este de dorit.

Alberto Kurtyan
Domnule avocat Alberto Kurtyan cred ca sunteti in eroare comparand un corp profesional (UNBR traditional) si asociatiile infiintate in baza OG 26/2000. Aceasta comparatie ar putea fi facuta intre barourile paralele infiintate in baza OG 26/2000 (Bota, Botomei) si Colegiile Consilierilor Juridici infiintate in baza OG 26/2000.
vreţi să spuneţi că ordinele consilierilor juridici sunt organizaţii inferioare în vreun fel?
de ce?
Nu există raport ierarhic de subordonare între legea avocatilor si legea consilierilor juridici.

Un răspuns juridic, eventual din perspectivă europeană ar fi de dorit, nu doar practici neoficiale sau superstiţii.

Alberto Kurtyan