Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Taxe neuniforme practicate de Colegiile Consilierilor ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Taxe neuniforme practicate de Colegiile Consilierilor Juridici

Buna ziua,

am facut o mica analiza a taxelor acestei asociatii profesionale pe judete, in limita resurselor.

Concluziile sunt urmatoarele:

I. Taxa de inscriere la examenul de definitivat:

1. CLUJ – 1.000 RON
2. Timis – 400 RON
3. Bucuresti, Sibiu– 300 RON
4. Brasov – 250 RON
5. Salaj, Mures – 200 RON
6. Bihor, Giurgiu – 150 RON
7. Constanta – 100 RON
8. Vrancea – 50 RON

II. Cotizatia/indemnizatia de membru anuala:

1. CLUJ – 360 RON
2. Bucuresti – 300 RON
3. Giurgiu – 276 RON
4. Bacau, Bistrita-Nasaud, Caras-Severin, Constanta, Galati – 240 RON
5. Alba, Sibiu – 180 RON
6. Salaj – 120 RON

III. Taxa de inscriere in colegiul consilierilor juridici:

1. CLUJ, GALATI – 600 RON
2. CARAS- SEVERIN – 500 RON
3. Bacau, Bucuresti, Sibiu – 450 RON
4. Timis – 400 RON
5. Alba, Bihor, Vrancea – 300 RON
6. Mures – 220 RON
7. Salaj – 200 RON
8. Giurgiu – 180 RON
9. Constanta – 50 RON

Cei care doresc o uniformizare a acestor taxe, ma pot contacta prin mesaj privat, in vederea initierii unui proiect in acest sens, ce va fi inaintat acestei asociatii profesionale.
albertokurtyan a scris:

vreţi să spuneţi că ordinele consilierilor juridici sunt organizaţii inferioare în vreun fel?
de ce?

Asociatii ale consilierilor juridici sunt foarte multe, sunt infiintate in baza dreptului la asociere, sunt persoane juridice de drept privat fara scop patrimonial infiintate in baza OG 26/2000 si nu reprezinta un corp profesional. Sunt si multe asociatii ale avocatilor infiintate in baza OG 26/2000 fara a fi considerate in vreun fel ca fiind similare barourilor.Profesiile liberale, de regula au un corp profesional infiintat prin lege sau sunt in competenta unor ministere.
Legea 200/2004 in ANEXA Nr. 3 prezinta lista autorităţilor competente corespunzătoare fiecărei profesii reglementate în România dupa cum urmeaza:
a) Camera Auditorilor Financiari din România - auditor financiar;
b) Uniunea Naţională a Barourilor din România - avocat;
d) Corpul Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi - expert contabil;
n) Colegiul Psihologilor din România - psiholog;
q) Ordinul Tehnicienilor Dentari din România - tehnician dentar;
t) Ministerul Justiţiei - consilier juridic;

In concluzie nu exista niciun Colegiu, Ordin, Camera, Uniune sau Asociatie careia sa i se subordoneze profesia de consilier juridic, autoritatea competenta fiind Ministerul Justiţiei.

Un răspuns juridic, eventual din perspectivă europeană ar fi de dorit, nu doar practici neoficiale sau superstiţii.

In UE nu exista diferente intre avocat si consilier juridic. La ei consilierul juridic are contract de munca, este inscris in barou si se numeste avocat sau avocat de firma.
Legea 514/2003 a fost gandita pentru a inscrie consilierii juridici intr-un tablou in cadrul barourilor, cu posibilitatea de a practica oricare dintre cele doua profesii, insa aceasta s-a materializat intr-o lege ambigua, care lasa loc de interpretari eronate si aproape inutila.

Uniformizarea taxelor ar fi de dorit prin unificarea celor doua profesii, modificarea celor doua legi, constituirea unui corp profesional unic care sa respecte interesul general al profesiei, sa respecte dreptul de a profesa oricarui licentiat in drept, respectand astfel si principiul liberei concurenţe pe piaţă.

de acord