Forum Discuţii juridice Executare silită Trebuie titlul executoriu in original?
Discuție deschisă în Executare silită

Trebuie titlul executoriu in original?

Doresc sa apelez la executare silita in vederea recuperarii unor salarii restante.
Am hotararea instantei.
Mi s-a solicitat titlul executoriu in original. Nelamurirea mea este: aceasta hotarare a instantei nu trebuie sa ramana la mine in original? Am posibilitatea de a legaliza o copie a hotararii sau cum se poate proceda astfel incat sa ramana la mine originalul??
Precizez ca toate actele le voi trimite prin posta deoarece executorul este din alt judet decat unde am eu domiciliul.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Da trebuie ca titlu original sa ajunga le executor.
Alt titlu executoriu instanta nu va mai elibera.
Copii legalizate mai puteti obtine dar titlu executoriu nu.
Investirea hotararii cu formula executorie se realizeaza pe un singur exemplar original
In situatia in care creditorul staruie in executarea debitorului sau,etapele necesare executarii silite impun incuviintarea executarii silite-etapa pe care o desfasoara executorul judecatoresc in baza titlului executoriu exemplar original
Nu exista varianta demararii etapelor si procedurii de executare silita concomitent cu retinerea titlului executoriu original de catre creditor