avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Trebuie titlul executoriu in original?
Discuție deschisă în Executare silită

Trebuie titlul executoriu in original?

Doresc sa apelez la executare silita in vederea recuperarii unor salarii restante.
Am hotararea instantei.
Mi s-a solicitat titlul executoriu in original. Nelamurirea mea este: aceasta hotarare a instantei nu trebuie sa ramana la mine in original? Am posibilitatea de a legaliza o copie a hotararii sau cum se poate proceda astfel incat sa ramana la mine originalul??
Precizez ca toate actele le voi trimite prin posta deoarece executorul este din alt judet decat unde am eu domiciliul.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:15, 21 Noiembrie 2012
Da trebuie ca titlu original sa ajunga le executor.
Alt titlu executoriu instanta nu va mai elibera.
Copii legalizate mai puteti obtine dar titlu executoriu nu.
Investirea hotararii cu formula executorie se realizeaza pe un singur exemplar original
In situatia in care creditorul staruie in executarea debitorului sau,etapele necesare executarii silite impun incuviintarea executarii silite-etapa pe care o desfasoara executorul judecatoresc in baza titlului executoriu exemplar original
Nu exista varianta demararii etapelor si procedurii de executare silita concomitent cu retinerea titlului executoriu original de catre creditor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 119/2007 ENGFULL ENGFULL am obtinut o ordonanta de plata in temeiul OUG 119 /2007 dupa expirarea celor 10 zile in care se poate face cerere de anulare , solicit instantei ... (vezi toată discuția)
Unde gasim model de cerere de incuviintare a executarii silite petrans petrans am nevoie de o astfel de cerere pentru un debitor ce nu a platit nici dupa dispunerea judecatoreasca definitiva (vezi toată discuția)
Perimare executare silita dakko84 dakko84 Buna seara, Va retin atentia cu situatia in care ma aflu. In iulie 2006 am contractat un credit de nevoi personale. Am achitat ratele la timp pana in luna ... (vezi toată discuția)